מגה אקסקלוסיב
חדשות
חדשות מהעולם
לעמוד קודם

וודסטוק סטרטוקאסטר של ג'ימי הנדריקס

11/02/2024
זמן קריאה: 2 דק'

ג'ימי הנדריקס, שם נרדף לגאונות גיטרה ולחדשנות מוזיקלית, הותיר חותם בל יימחה על עולם הרוקנרול. השפעתו ממשיכה להדהד יותר מארבעה עשורים לאחר מותו בטרם עת. בין הסמלים הרבים של מורשתו של הנדריקס, הבולט בערך ההיסטורי והכספי שלו, פנדר סטרטוקאסטר (Stratocaster) משנת 1968, הידוע יותר בשם Woodstock Strat, ומוערך כעת בשווי מדהים של 1.6 מיליון פאונד (כ-1.9 מיליון דולר).

הגיטרה האייקונית הזו, שהוצגה לראווה במוזיאון לתרבות הפופ (לשעבר מוזיאון Experience Music Project) בסיאטל, עיר הולדתו של הנדריקס, היא לא רק כלי נגינה אלא פיסת היסטוריה מוזיקלית. על פי הדיווחים, מייסד מיקרוסופט, פול אלן, רכש את ה-Stratocaster בעבור יותר משני מיליון פאונד, אם כי הדבר מעולם לא אושר רשמית. הגיטרה מייצגת את פסגת הביטוי האמנותי של הנדריקס ואת יכולתו שאין שנייה לה לרתק את הקהל.

Woodstock Strat של הנדריקס, הנושאת את המספר הסידורי 240981, יוצרה עם גוף אלמון, צוואר מייפל ולוח יד. הוא רכש אותה מחנות מוזיקה בניו יורק וניגן בה בקונצרטים רבים, בהם פסטיבל הפופ של ניופורט וההופעה האחרונה שלו באי פהמרן בספטמבר 1970. הופעתה הבולטת של הגיטרה הייתה בפסטיבל וודסטוק ב-1969, שם העביר הנדריקס את הביצוע האיקוני שלו ל-"The Star-Spangled Banner", הופעה שנותרה אחד הרגעים הבלתי נשכחים בתולדות המוזיקה.

פנדר סטרטוקאסטר הלבן האולימפי הזה, לצד גיטרה מפורסמת אחרת של הנדריקס, Black Beauty - פנדר סטרטוקאסטר שחור - מסמל את הכישרון יוצא הדופן וההשפעה המתמשכת של הגיטריסט. המניפולציה המיומנת של הנדריקס על הסטרטוקאסטר עברה את גבולות המוזיקה, והחדירה בה ראוותנות, חוצפה ונוכחות בימתית אקסטרווגנטית שלא הייתה לה תחרות בתקופתו.

הצלחתו של ג'ימי הנדריקס כגיטריסט מתחזקת עוד יותר על ידי מגזין רולינג סטון, שהעניק לו את המקום הראשון ברשימת 100 הגיטריסטים הגדולים בכל הזמנים בשנת 2003. הכניסות שלו לאחר המוות להיכל התהילה של הרוקנרול האמריקני 1992 והיכל התהילה של הרוקנרול הבריטי ב-2002, הן עדות להשפעתו המתמשכת ולתרומתו למוזיקה.

מסעו של Woodstock Strat המשיך בשנות ה-90 כאשר נרכש על ידי פול אלן. הוא מצא בית קבע במוזיאון לתרבות הפופ ונהפך לפריט יקר מאוסף המוזיאון. בנובמבר 2010 הוחזר ה-Strat לחיים בהופעה חיה של קני וויין שפרד במופע של ג'ימי פאלון, והדבר אפשר לדור חדש לחוות חלק מהמורשת המוזיקלית של הנדריקס.

הערכת השווי של Woodstock Strat של ג'ימי הנדריקס ב-1.6 מיליון ליש"ט היא יותר מסתם שיקוף של השווי החומרי שלה. היא מסמלת מורשת מתמשכת של מוזיקאי שהגדיר מחדש את האפשרויות של הגיטרה החשמלית. Woodstock Strat הוא לא רק שריד מוערך למעריצי הנדריקס אלא גם סמל לכוחה הטרנספורמטיבי של המוזיקה ולהשפעה המתמשכת של חלוץ מוזיקלי אמיתי.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן