מגה אקסקלוסיב
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

יום האושר הבינלאומי 2024: האם אנחנו מאושרים?

31/03/2024
זמן קריאה: 2.5 דק'

יום האושר הבינלאומי, 20 במרץ, שצויין ברחבי העולם פוגש את הישראלים באחת התקופות המורכבות, המאתגרות והכואבות שידענו. אז איך, למרות הכל, נוכל להניע שינוי אל האושר ולמה כולנו רודפים אחריו? פנינה בליץ, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית, מומחית לתחום האושר, מספקת תשובות.

"כולנו חיים במטרה להיות מאושרים", כתבה ביומנה אנה פרנק והפכה את המשפט הפשוט הזה למנטרה שמצוטטת שוב ושוב, לצד העיסוק ההולך וגובר של העולם ברצון להיות מאושרים.

אם נדמה לכם שאתם מחפשים איך להיות מאושרים יותר, דעו שאתם לא לבד. חוץ מאנה פרנק, גם הפילוסופים הגדולים בהיסטוריה הקדישו מחשבה רבה לאושר: אפלטון חקר את החיים הטובים, אריסטו עיגן את האושר כמטרה מרכזית בחיי האדם ומטרה בפני עצמה, קונפוציוס הלך מכפר לכפר לשתף עם מנהיגי הקהילות את המתכון שלו להגשמה עצמית.

"כשאני שואלת אנשים שבאים אלי לטיפול מה הם רוצים להשיג, התשובה היא פעמים רבות: אני רוצה להיות יותר מאושר/ת בחיים שלי", אומרת בליץ, "וזה גורף לכל הגילים והמגזרים".

אז למה בעצם כולם נמצאים במרדף אחרי האושר? "קודם כל באמת יש מרדף כזה, יש עיסוק באושר בחיים הפרטיים של רובנו וגם במרחב הציבורי - בספרים, בפרסומות בסרטים. וזה הגיוני - ידוע שכמה שאנחנו יותר מרוצים ויותר מאושרים בחיים, אנחנו יותר מצליחים להעניק לאחרים הרגשה טובה וכך אנחנו זוכים ליחסים יותר נעימים. כשהיחסים בחיים שלנו טובים ואנחנו מרגישים טוב עם עצמנו, כל מה שנעשה ילך יותר טוב. האושר מאפשר לנו להתמודד הרבה יותר טוב עם קשיים, בעיות, כאב, עצב ולמעשה עם כל התמודדות שיש לנו בחיים".

מה מונע מאיתנו להיות מאושרים? "הקושי הגדול הוא להעריך את מה שטוב בחיים שלנו, במיוחד כשמשהו קשה לנו. כשאנחנו מתמקדים ברע ולא בטוב, זה גלגל שהולך וגדל כמו כדור שלג עד שאי אפשר לראות שום טוב בכלל, ונהיה לנו רק רע. לאנשים רבים יש פרספקטיבה מוטעית, הם חושבים שהדכדוך שלהם משפיע רק עליהם, אבל זה לא נכון. אנחנו משפיעים על הסביבה שלנו, מה שמעכיר את היחסים ומחזק את ההרגשה הרעה שלנו".

 

 

כל אחד יכול להיות מאושר? "להיות מאושר זו הרבה פעמים גם החלטה, לא רק רגש. אנחנו יכולים להחליט שננסה להיות יותר מאושרים ושנעשה מה שצריך כדי שזה יקרה, כאשר אנחנו מבינים שאושר אמיתי הוא משהו שלא בא מבחוץ אלא מבפנים. הרבה אנשים, במיוחד צעירים, חושבים שאם ישיגו מקצוע יותר טוב, בית יותר גדול וכו', הם יהיו יותר מאושרים. אבל הם לא יודעים ליהנות ממה שיש להם ורק רצים אל ההישג הבא. זו בדיוק הדרך להפסיד את האושר. זו החלטה, אנחנו צריכים לשנות במודע את דרך ההתנהגות שלנו כדי להצליח להיות יותר מאושרים".

רוצים להיות מאושרים יותר? הנה כמה תרגילים שאפשר לנסות כבר עכשיו:

קביעת מטרות - לקבוע מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך. כדאי להתחיל עם מטרה כלשהי, אפילו לשבוע הקרוב. ככה אנחנו שמים את הדגש בתודעה על משהו חיובי שאנחנו יכולים לעשות עבור עצמנו, במקום על מה שחסר לנו. גם אם התוצאה לא תהיה מעולה, נדע שלפחות ניסינו. ואם הצלחנו, אז בכלל טוב, כי כל צעד מוצלח שאנחנו עושים נותן לנו מוטיבציה לעשות עוד כמה צעדים קדימה.

נוכחות והודיה - כניסה למצב של הודיה, בו אנחנו רואים את הטוב בחיינו, מעריכים אותו ומודים עליו וכך מזמנים טוב נוסף, כרוך באופן ישיר ביכולת להיות נוכחים ברגע ולהתבונן עליו.

עזרה לאחר - כשקשה לנו לעשות משהו עבור עצמנו, אנחנו יכולים לנסות להתחיל במעשה נחמד עבור האחר. "כל אחד יודע איך לעשות טוב למי שבסביבה שלו. כל מה שצריך זה לרצות ולהחליט".


הכותבת היא מטפלת זוגית ומשפחתית. באדיבות זאפ משפטי

 

פנינה בליץ. צילום: יח"צ

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן