מגה בנג
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

יחידה רב-ממדית של צה"ל פועלת לראשונה

08/02/2024
זמן קריאה: 1 דק'

המלחמה בארגוני הטרור ברצועת עזה נמשכת כבר יותר ארבעה חודשים. גם לוחמי היחידה הרב-ממדית החדשה, שידועה בשם "רפאים", נמצאת בעיצומה של לחימה. הנהלת היחידה מודה, כי מבצעים קרביים הוכיחו שטכנולוגיות חדשות ניתנות ליישום בשדה הקרב בהצלחה. נראה שממצאי השטח יוכלו לעזור ליחידות צה"ל אחרות בעתיד.

אחד הקצינים סיפר לכלי תקשורת בינלאומיים: "כל מה שהתאמנו עליו, הוכיח את עצמו בשדה הקרב. אני יכול להגיד בוודאות שהרעיון של יחידה רב-ממדית עובד, ובהצלחה רבה." כל הקונספט של שדה קרב רב-ממדי אכן פועל ברמה הטקטית. ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שמיישמת תכנון טקטי ברמת היחידה בזמן אמת.

ב-13 בינואר הודיעו גורמים רשמיים בצה"ל, כי לראשונה מאז הקמתה הופעלה היחידה הרב-ממדית בתמרון קרקע. יחידת "רפאים" הוקמה לפני ארבע שנים ומשלבת טכנולוגיות חדשניות עם יכולות מיוחדות בקבוצות חיילים שפועלות יחד. היחידה משתמשת ברחפנים ובמל"טים מתקדמים ובשילוב יכולות טכנולוגיות לאיתור וזיהוי של מטרות והכוונת האש. המערכות החכמות כבר הביאו לחיסול מוצלח של מחבלים ועמדות שיגור של טילי נ"ט, ועזרו לאתר מאגרי נשק בסביבות אזרחיות.

הרעיון לשלב ארטילריה ומשאבים אוויריים ביחידה מבצעית אחת, לאו דווקא חדש. המיוחד הוא שבצה"ל הצליחו לשלב את המערכות ולהפעיל אותן בתוך יחידה קומפקטית ומצומצמת. ההצלחה של יחידת "רפאים" הוכיחה, כי אפשר לתפעל יחידות מבצעיות קטנות שעובדות עם מערכות מתקדמות גם בלי לקשר אותן לגדודים או לפלוגות. יש לא מעט מערכות וכלים ממוחשבים שברמת התכנון יכולים לתפקד בניהול של כוח אדם מועט יחסית, אבל עדיין צריכים זמן להסבה ולשילוב בתנאים מבצעיים.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן