מגה בנג
חדשות
מגה נוסטלגיה
לעמוד קודם

רובה צרפתי מהמאה ה-18

14/09/2023
זמן קריאה: 1 דק'

רובי שארלוויל (Charleville) הצרפתיים הם למעשה גרסה צרפתית של רובי בראון בס (Brown Bess) שיוצרו על ידי הבריטים באותה תקופה. הרובה הוצג לראשונה בשנת 1717 ועבר כמה שדרוגים ושינויים טכניים עד שהייצור שלו הופסק בתחילת שנות הארבעים של המאה ה-19. כמה יחידות של הרובה סופקו לכוחות האמריקנים במלחמת המהפכה.

הרובים המוכרים ביותר בעולם מהסוג הזה הם מודל 1777. הדגם שימש כרובה סטנדרטי של הצבא הצרפתי במלחמות של נפוליאון. הגרסה כללה כמה שינויים מהותיים לעומת הרובה הקודם. למשל, משענת ללחי היורה בקצה של הקת. מגן ההדק שופר עם שתי משענות לאצבעות. לקראת הסוף של מלחמות נפוליאון עבר הרובה שדרוג נוסף ששינה את הרכיב ההגנתי של הקנה (flash pan) לשטוח, כדי ששאריות של אבק שריפה וחלקיקים לא יפגעו בעיני היורה.

הרובה שבתצלום הוא רובה 1777 מהגרסאות הקודמות, שעבר ככל הנראה שירות ושימוש מבצעי ארוך ובעל משמעות. מבנה הרובה מלמד שהוא מהדור הראשון של הכלי - אין בו עדיין משענת ללחי. סימונים על הרובה מלמדים על בדיקה מעמיקה של הכלי בשנת 1818, במה שנראה כמו חתימה לאחר מבחן תקינות.

הרובה הזה הוא מהיחידים שנשאר בגודל ומצב מקוריים. בדרך כלל כלי נשק כאלו קוצרו או נהרסו לטובת המרה של חומרי ברזל בשביל כלים אחרים. הרובה הספציפי הזה נשאר באורך המקורי של 60 אינץ' ומסומן בכיתוב "יוצר על ידי המפעל המלכותי של שארלוויל". הרובה נשמר במצב מעולה עם גימור ברזל מקורי. הוא מוכן להצגה בתור פריט היסטורי במוזיאונים או להצטרף לאוסף פרטי.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן