מגה הסעות
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

חניכת אוטובוסים ומיניבוסים חשמליים לאגד

17/03/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפעול לצמצום פליטות מזהמי אוויר וגזי חממה מתחבורה ומקדם כניסה של אוטובוסים חשמליים. חברת אגד התחדשה בעשרה אוטובוסים בין עירוניים חשמליים ובעשרה מיניבוסים חשמליים בזכות תמיכה מהמשרד בסך 3.5 מיליון שקל. במעמד השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, ומנכ''ל המשרד, גיא סמט, התקיים טקס החניכה של האוטובוסים והמיניבוסים החשמליים.

בשנת 2023 הודיע המשרד להגנת הסביבה על החלטתו לאשר תמיכה בסך של 16 מיליון שקל לרכישת אוטובוסים מאופסי פליטות ל-11 חברות אשר ירכשו כ-120 אוטובוסים בין עירוניים חשמליים חדשים ויצטרפו ל-300 אוטובוסים עירוניים שכבר נרכשו בסיוע המשרד להגנת הסביבה. בכך התכוון המשרד לסייע בצמצום זיהום האוויר ופליטות גזי חממה הנגרמים מתחבורה.

כיום, רוב האוטובוסים המופעלים על ידי חברות התחבורה הציבורית וחברות ההיסעים מונעים באמצעות דיזל. הדבר גורם זיהום אוויר, המורגש בעיקר במרכזי הערים ובריכוזי אוכלוסייה. נסיעה באוטובוס חשמלי מפחיתה את פליטות גזי החממה ב-60% לעומת אוטובוס עם מנוע דיזל, מצמצמת את זיהום האוויר ומפחיתה את מפגעי הרעש שנגרמים מתחבורה.

נכון לסוף שנת 2023, מספר האוטובוסים החשמליים המופעלים בישראל היה כ-800 אוטובוסים. המשרד יצא בשנים האחרונות בחמישה סבבי תמיכה לרכישת אוטובוסים חשמליים בהיקף של 100 מיליון שקל. חלק ממטרות התמיכה הן החדרת טכנולוגיה חדשה לעולם הסעות הנוסעים בישראל.

תמיכה זו מצטרפת לפעולות של המשרד להגנת הסביבה לצמצום זיהום האוויר והרעש מתחבורה לטובת הציבור והפחתת פליטות גזי חממה להתמודדות עם משבר האקלים ועמידה ביעדים הלאומיים של זיהום אוויר ופליטות גזי חממה. בעת האחרונה קבע המשרד בהוראות למפעילי תחבורה ציבורית יעדים מחייבים לרכישת אוטובוסים עירוניים מאופסי פליטות. זאת כדי שמשנת 2026 כל האוטובוסים העירוניים החדשים שיירכשו יהיו מאופסי פליטות.

השרה סילמן: "המשרד להגנת הסביבה מוביל בשנים האחרונות, עם שותפיו בממשלה, את המעבר ההכרחי לתחבורה נקייה. בוועידת האקלים בדובאי חתמנו על מזכר הבנות בין-לאומי לאיפוס פליטות מציי רכב כבד, ואנחנו ממשיכים לפעול לקידום הנושא. בשל פעולות הממשלה וחברות התחבורה הציבורית, ישראל כיום היא בין המדינות המובילות בעולם ברכש אוטובוסים עירוניים חשמליים. אנו פועלים להובלת השינוי גם באוטובוסים ובמיניבוסים בין-עירוניים, ונמצא את הדרך להמשיך תמיכה זו."

גלעד ריקלין, מנכ"ל חברת אגד: "לכל אורך ההיסטוריה של אגד פעלנו כדי לקדם ולהתחדש. עם המשרד להגנת הסביבה אנחנו חונכים את הצי החשמלי הגדול והמגוון בישראל, וכותבים פרק נוסף בסיפור של חדשנות באגד, פרק שהוא בשורה תחבורתית, סביבתית וחברתית."

 

צילומים: שחר יורמן

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן