מגה הסעות
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

לדן ושימקוטק חברה משותפת OPCAR-EV לטעינת ציי תחבורה

06/02/2024
זמן קריאה: 3 דק'

קבוצת דן ושימקוטק מקבוצת לודן מרחיבות את שיתוף הפעולה ומקימות חברה חדשה, OPCAR-EV, שתציע מערכת לשליטה, לבקרה ולניהול של אנרגיה באתרי טעינה חשמלית לציי רכב חשמליים, ציבוריים ופרטיים.

דן ושימקוטק פיתחו מערכת טכנולוגית מתקדמת שמאפשרת לדן להשלים מרכיב נוסף בפזל של מהפכת החשמול של התחבורה הציבורית שדן מובילה במטרופולין תל אביב. בחסות מהפכה זו, דן נהפכת בימים אלה לאחת מחברות התח"צ בעלת הצי החשמלי הגדול בעולם, ולמפעילת רשת מטרופולינית חשמלית מהגדולות בעולם, הכוללת כבר כיום מאות אוטובוסים חשמליים, בדרך לצי המורכב מאוטובוסים חשמליים בלבד. הפתרון הטכנולוגי מאפשר הטענה חכמה תוך ניצול יעיל של אנרגיה המותאמת לצרכים התפעוליים של הצי.

החברה המשותפת, שתוחזק בחלקים שווים על ידי קבוצת דן וחברת שימקוטק, תעסוק בשיווק, בתפעול ובתחזוקה של מערכות לניהול הטעינה, ותציע פתרונות לניהול אופטימלי של תשתית הטעינה למפעילות תחבורה ציבורית, לבתי מגורים, לחניונים חשמליים המשמשים ציי רכב, לחברות הפצה ועוד. הצורך והביקוש הגוברים בעולם לטעינת כלי רכב חשמליים בכלל ולאוטובוסים חשמליים בפרט, עם הניסיון הרב שצברה דן בתחום החשמול, יאפשרו לחברה המשותפת להיכנס ולצמוח בפעילות גם מחוץ לישראל. המהלך תואם את האסטרטגיה העסקית ומנועי הצמיחה העתידיים של שתי החברות.

קבוצת דן מובילה בשנים האחרונות את מהפיכת החשמול בתחבורה הציבורית בישראל באמצעות הקמת אתרי הטענה למאות כלי רכב, יבוא אוטובוסים חשמליים, השקעה ברכישת מאות אוטובוסים חשמליים ופיתוח יכולות תחזוקה וניהול טעינה בתשעה אתרי ענק ברחבי הארץ. כחלק מההחלטה האסטרטגית להיכנס לתחום הטכנולוגיה התחבורתית נכנסה דן לפני כשנתיים להשקעה בחברת שימקוטק כשהשקיעה 25 מיליון שקל בתמורה ל-19.2% ממניות שימקוטק.

המערכת תשמש גם לניהול יעיל של חניוני הענק של פרויקט הנתיבים המהירים. במסגרת פרויקט הנתיבים, דן תנהל ותפעיל אלפי עמדות טעינה חשמליות הן לרכבים פרטיים והן לאוטובוסים חשמליים שיופעלו במסגרת הפרויקט.

 

 

קבוצת לודן, החברה האם של שימקוטק, צברה בשנים האחרונות ניסיון בהפעלת פרויקטים הנדסיים בחו"ל, והחבירה לקבוצת דן תאפשר לחברת OPCAR-EV להתמודד על מכרזים בתחום ניהול האנרגיה והטעינה החשמלית בתחבורה הציבורית במדינות יעד נבחרות.

המערכת החדשנית של OPCAR-EV מאפשרת לנהל את הטעינה של ציי האוטובוסים החשמליים תוך ניטור מצב הסלולות בזמן אמת, עם אפשרות לתעדף טעינה על בסיס היקפי צריכה, צורך תפעולי וחישוב עלויות האנרגיה. באמצעות מערכת אחת מתאפשר כעת למנהלי ציי רכב חשמלי לקבל מענה לכל צורכי הטעינה ולהפעיל כלי ניתוח ובקרה לקבלת סקירה מהירה של כל המידע הרלוונטי באמצעות התראות חכמות.

OPCAR-EV תתבסס על חיוב חודשי קבוע לפי אוטובוס, ותייצר לחברה מודל עסקי עם אופק הכנסות ארוך טווח, הצומח בהתאם להרחבת פריסת המערכות. המערכת פותחה בהתאם לתקנים בינלאומיים כגון OCPP, ועל כן תוכל להיות משווקת לציי רכב חשמלי בחו"ל ללא חסמים רגולטוריים.

יורי ברונשטיין, סמנכ"ל פרויקטים ותשתיות של קבוצת דן ומנכ"ל דן נתיבים ציין: "הקמת OPCAR-EV היא צעד מהותי נוסף באסטרטגיה של דן, אשר בנתה בשנים האחרונות רשת מטרופולינית חשמלית מהגדולות בעולם, ולצידה מערך תשתיות טעינה גדולות. התוודענו לצורך בניהול אנרגטי סביבתי חכם כדי לתמוך במשק החשמל, לייעל את הצריכה ולעבור להפעלת תחבורה על בסיס אנרגיה נקייה וידידותית לסביבה.

"OPCAR-EV מציעה מערכת שליטה ובקרה עם יכולות אופטימיזציה, המאפשרת למנף את הניסיון והידע שנצבר בדן לטובת פריסה של תשתית אנרגטית מהירה ויעילה בשווקים נוספים בישראל ומחוצה לה. המערכת היא תוצר של שיתוף פעולה מעולה בין חברה תפעולית ותשתיתית עם ניסיון שטח עצום לחברה טכנולוגית מצוינת, שיצרו יחד מוצר הנותן מענה מקיף והוליסטי לכל צרכי התפעול האנרגטי של ציי הרכב."

אבי ליבר, מנכ"ל שימקוטק ציין: "שימקוטק ודן הוכיחו בשנה האחרונה את הערך והכדאיות שבהתקנת מערכות ניהול הטעינה החשמלית שפיתחנו, ומרחיבות בהתמדה את פריסתן בציי האוטובוסים של דן. כעת בשלה העת להקמת חברה משותפת שתמנף את הידע שנצבר בישראל גם לטובת הרחבת הפעילות לשווקי יעד מרכזיים בחו"ל. OPCAR-EV נכנסת לשוק צומח עם פוטנציאל עסקי גדול, ואנו מצפים ומעריכים כי בכוחות משותפים נדע לספק מענה מיטבי גם ללקוחות התחבורה הציבורית בחו"ל. עם שימקוטק ודן, שחולקות חזון משותף, נהפוך את OPCAR-EV לסיפור הצלחה ולחברת צמיחה רווחית."

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן