מגה ולו
כתבות
מגה פלוס ולו
לעמוד קודם

בלמי דיסק מכניים - יתרונות וחסרונות

11/02/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

אחד הסוגים הנפוצים והפופולריים ביותר של מערכות בלמים באופניים הם בלמי דיסק מכניים. יצרנים ורוכבים רבים מעדיפים בלמים מכניים בזכות העמידות ופשטות הטכנית שלהם. בלמים מכניים מתאימים לכל סוגי האופניים. מצד אחד, הם עדיפים על בלמי גלגלים (rim brakes), אבל עדיין יש בהם כמה חסרונות טכניים לעומת מערכות בלימה עם דיסקים הידרוליים.

בלמי דיסק מכניים מופעלים על ידי כבלים. ברגע שהרוכב לוחץ על משנק הבלימה, כבל מושך את הזרוע המפעילה לקליפר של הבלם. הפעולה הזאת דוחפת יחד את שתי הרפידות של הבלמים עד שהן נסגרות על גלגל של בלם הדיסק. הפעולה מאטה את האופניים.

הפונקציה המדויקת של בלמים מכניים משתנה כתלות בעיצוב שלהם, אך באופן כללי אפשר לחלק את מערכות הבלימה לשני סוגים: בלמים עם בוכנה אחת ובלמים עם שתי בוכנות. רוב מערכות הבלימה מבוססות על בוכנה אחת. במערכת כזאת רק רפידה אחד זזה במאמץ הבלימה עד שהיא מגיעה לרוטור וחוסמת אותו.

מערכות בלימה מכניות מסוימות מורכבות משתי בוכנות, שבמצב הזה מפעילות את הרפידות יחד. בהשוואה לבלמי גלגל, בלמי דיסקים - הן מכניים הן הידרוליים - מספקים עוצמת בלימה מוגברת בתנאי מזג אוויר מגוונים. בזכות העיצוב הפשוט למדי שלהם, הבלמים המכניים נגישים וקלים לתחזוקה ולתיקון, ורשימת התקלות האפשריות קצרה יחסית. ברוב התקלות אפשר לטפל על יד החלפת כבלים או כוונון רפידות.

בלמי דיסק מכניים נמצאים במגוון רחב של אופניים, בעיקר בדגמים זולים יותר של אופני כביש, אופני עיר או אופני שטח. הסיבה המרכזית להתקנתם היא מחירם הנמוך בהרבה מבלמים הידרוליים, והם עדיין מספקים ביצועים טובים יותר מבלמי גלגלים רגילים. גם אופני הרים זולים מסוימים מצוידים בבלמים מכניים, אך נדיר לפגוש דגם כזה במסלולים.

נגענו ברוב היתרונות של בלמים מכניים, ובכל זאת, כדאי להדגיש כמה נקודות נוספות. דיסקים מכניים מספקים מאמץ בלימה חזק ובטוח גם בתנאי רכיבה מאתגרים. הם גם יותר קלים לתחזוקה. עם בלמים מכניים, רוכב או טכנאי לא יצטרך לרוקן את הבלם מנוזלים. מערכות בלימה הידרוליות מצריכות את שלב התחזוקה הזה, ורוכבים רבים שמתקנים את האופניים שלהם בבית, נמנעים מ"העבודה המלוכלכת".

למערכת יש גם חסרונות. בלמים מכניים עדיין לא מספקים עוצמת בלימה ברמה של בלמים הידרוליים. זאת בדיוק הסיבה שדיסקים מכניים כמעט לא קיימים באופני הרים. הפעלה של בלמים מכניים מצריכה לא מעט מאמץ פיזי מהרוכב, כך שהם פחות נוחים לרכיבות ארוכות.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן