מגה מבנים
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

תוכנית אשקלון דרום-מזרח לבניית 12,000 יח"ד

09/06/2024
זמן קריאה: 2 דק'

תוכנית אשקלון דרום-מזרח של משרד הבינוי והשיכון אושרה למתן תוקף בוועדה המחוזית דרום. תוכנית אשקלון דרום מזרח, הממוקמת בשטחים הפנויים המלווים את הכניסה לעיר, נועדה להקים רובע מגורים ותעסוקה חדש שישמש כניסה חדשה ומרכזית לעיר אשקלון. יחד עם תחנת הרכבת החדשה בכניסה לעיר, הרובע ייהפך לרובע אטרקטיבי במיוחד, עם נגישות גבוהה לכבישים ארציים.

היקף הבנייה ברובע הוא כ-11,500 יח"ד, בצפיפות ממוצעת של 20 יח"ד לדונם נטו וכ-719 אלף מ"ר עיקרי של תעסוקה ומסחר. שטח התוכנית גובל בצידו המערבי בשכונת מגדל הוותיקה, בשכונת גבעת ציון שהוקמה בשנות ה-50 ובשכונת אגמים מזרח המאושרת. בצדו המזרחי המתחם גובל בכביש הארצי מס' 4, ובצידו הצפוני - בשכונת רמת אשכול ובאזור התעשייה הצפוני.

הרובע המתוכנן כלול בהסכם הגג של המדינה עם עיריית אשקלון. אתר התוכנית מוגדר כמתחמים 17 ו-19 בתוכנית המתאר הכוללנית (בהכנה), אשר שמה דגש, בין היתר, באיזון הפיתוח בין צפון העיר לדרומה ובעיצוב שדרות בן גוריון כשדרה עירונית ראשית.

למתחם התוכנית קיימת ומתוכננת נגישות תחבורתית גבוהה ממערך הדרכים הארצי הקיים: מתחנת רכבת כבדה המתוכננת בסמוך וממערכות תחבורה עתירות נוסעים הכוללות רכבת קלה ונתיבי תחבורה ציבורית ייעודיים.

שלד התוכנית כולל את ציר בן גוריון ממזרח למערב ושני צירים עירוניים ראשיים מצפון לדרום, המחברים בין שדרות התעשייה לבין רחוב עמק יזרעאל בדרום מערב, וכן את בן גוריון עם רחוב עמק חפר בדרום מערב. בשטח התוכנית ובסביבתה מצויים אתרים לשימור כגון מגדל המים ואתרים נוספים בשטחים פתוחים כגון בתי באר, שרידי סביל, בית פרדס ודרך היסטורית. התוכנית שומרת בחלקה הדרומי על השטחים הטבעיים הפתוחים המהווים מסדרון אקולוגי.

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "אשקלון נהפכה לעיר חשובה. חוסנה העירוני בא לידי ביטוי במיוחד בתקופת המלחמה האחרונה. הוספת כמות גדולה של יחידות דיור בעיר היא עדות לאמונה כי הציבור יצביע ברגליים ויגיע להתגורר בעיר שמספקת שירותים ברמה של עיר גדולה בישראל. השכונה הזו שאנו מקימים בכניסה המרכזית לעיר תהיה שער כניסה חדש ומכובד לעיר."

ורד סולומון ממן, האדריכלית הראשית של משרד הבנוי והשיכון: "לאחר מותו הפתאומי של אדריכל התוכנית, טומי לייטרסדורף ז"ל, אשר הוביל את התוכנית ביד רמה מספר שנים, נאלצנו לתגבר את הצוות הקיים בהסכמה עם משרד אדריכלים מזור-פירשט, אשר הסכים לסייע למשרד לייטרסדורף אדריכלים. שני המשרדים הובילו יחד את השלמת תהליך התכנון עד לקבלת התוקף בדיון בוועדה המחוזית דרום ביום 15.5.2024. התוכנית קיבלה הסכמה רחבה של חברי הוועדה ושל נציגי הרשות המקומית, שהבינו כי היא מעצבת מחדש את הכניסה לעיר באופן מצוין. השילוב עם מחלף תחבורתי, תחנת רכבת ומרכז עסקים שילווה את כל הפיתוח, הם הפנים החדשות של העיר המדהימה אשקלון."

 

הדמיית התוכנית: לייטרסדורף אדריכלים

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן