מגה מבנים
כתבות
מגה מבנים פלוס
לעמוד קודם

"זאת תהיה טעות לשכן את קהילות עוטף עזה בבנייני מגורים רבי קומות"

16/11/2023
זמן קריאה: 2.5 דק'

בימים בהם מדינת ישראל דנה במציאת פתרונות עבור קהילות המפונים בעוטף עזה- מתגייסים אלו שמכירים אולי טוב מכולם את נושא שיקום ומעברי קהילות. אלו שניהלו לפני 18 שנים את שיקום קהילות המפונים מגוש קטיף וצפון השומרון לאחר תוכנית ההתנתקות כראשי ועד מתיישבי גוש קטיף, מתגייסים עכשיו לסייע בשיקום וגיבוש הקהילות המפונות מעוטף עזה.

מסמך מיוחד שהכינו בוועד מתיישבי גוש קטיף כולל נקודות עיקריות לתהליך השיקום ושמירת הלכידות והמרקם הקהילתי אשר מבוסס על לקחים ותובנות מניסיון העבר לאחר ההתנתקות.

כך לדוגמה, ביחס להצעה לשכן את תושבי הקהילות בבנייני מגורים רבי קומות- הוועד קוראים שלא לחזור על טעות זו שנעשתה עם מפוני כפר דרום ומציגים את מחקרה של ד"ר מרים ביליג, שמצביע על הפגיעה הקשה בקהילה בעקבות ההחלטה. אנשי הוועד החלו ביצירת קשר למנהלת תקומה ולראשי קהילות מעוטף עזה על מנת לסייע ככל האפשר בתהליך השיקום והבנייה מחדש.

לאחר בחינת הדברים הוכן מסמך מיוחד שמרכז את הנקודות העיקריות לקראת תהליך מעבר ושיקום הקהילות. הוא מרכז את הלקחים והתובנות שהפיקו מהימים ההם ואשר רלוונטיים גם להתנהלות בימים האלו במלונות וגם לקראת השנים הקרובות עד לשיקום המלא. המסמך כולל התייחסות לשמירת המסגרת הקהילתית, למנגנון הפיצויים, להתיישבות הזמנית והתיישבות הקבע ועוד.

אחת הנקודות שהובאו במסמך מתייחסת לאחת ההצעות שעלתה לשכן את מפוני עוטף עזה יחד בבנייני מגורים. אנשי הועד רואים בכך טעות קריטית, לאחר שניסיון זה נכשל כשלון חרוץ בימי ההתנתקות. "ההתיישבות החלופית חייבת להיות התיישבות כפרית. אסור להעביר את הקהילות לבניינים רבי קומות", נכתב במסמך. הדבר נעשה אז ביחס לקהילת היישוב כפר דרום ששוכנו בבנייני מגורים באשקלון והדבר פגע באופן מהותי בלכידות וחיי הקהילה. הדבר גם עולה ממחקר מיוחד של ד"ר מרים ביליג שחקרה את מעבר קהילת בני דרום לאשקלון ומצביע על מעבר זה כשגיאה חמורה.

 

 

מנהל התוכן של מרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון הרב קובי בורנשטיין, ממחברי המסמך שהוביל בימי ההתנתקות את נושא שיקום המפונים מטעם ועד מתיישבי גוש קטיף: "ברור שיש הבדל הגדול בין מה שקרה בטבח שמחת תורה לבין מה שקרה בהתנתקות, אבל עדין יש מרכיבים רבים דומים בהם הניסיון שלנו יכול לסייע. חשוב להבין שמלבד הכאב והאובדן הגדול של המשפחות ושל הקהילה- היא נאלצת להיאבק עכשיו גם על שימור וחיזוק הקהילה בימים הקשים האלה. מדינת ישראל חייבת להיות לצידם, כי כולנו כבר מבינים שתקופה ארוכה ומורכבת עומדת בפניהם עד להקמת היישוב מחדש. מדינת ישראל ומנהלת תקומה חייבים ללמוד מניסיון העבר, ואנו מוכנים לסייע מניסיוננו בכל דבר שיידרש - הן לקהילות, הן למנהלת תקומה והן לכל גורם שיהיה זקוק לסיוע. חייבים ללמוד גם מטעויות העבר. אנו לדוגמה ראינו שהניסיון לשכן את הקהילות בבנייני מגורים כשל באופן מוחלט ופגע בקהילה. מחקר מיוחד שנעשה על קהילת כפר דרום ששוכנה בבניינים באשקלון מוכיח זאת בצורה ברורה. זאת תהיה טעות לשכן את קהילות עוטף עזה בבנייני מגורים רבי קומות. אסור לחזור על טעויות ההתנתקות. המסמך הזה מדגים חלק מהלקחים שאותם אפשר ללמוד ולהתאים למציאות של אתגר שיקום קהילות העוטף. נשמח לסייע ולפעול ככל שיידרש."

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן