מגה מבנים
כתבות
מגה משפט מבנים
לעמוד קודם

ניסיון להשתלט בעורמה על קרקע בשווי מיליוני שקלים

12/02/2024
זמן קריאה: 3 דק'

בתום שנת אבל על מות אביו (94), ביקש תושב גני-תקווה המיוצג על ידי משרד עורכי הדין סטרול חלפון ושות', להוציא צו ירושה שיחלק שווה בשווה את עיזבון ההורים בינו לבין ארבעת אחיו, בכלל זה עיזבון קרקע של דונם שהיה בבעלות אביו. להפתעתו, כאשר ביקש לרשום את זכויות האחים על קרקע שהייתה בבעלות אביו, התברר לו כי אחד מאחיו החתים את האב המנוח על תצהיר מתנה עוד בשנת 2012, ולפיו מחצית מהשטח תוענק לאותו אח ולאישתו.

השטח של קרקע המריבה היא כ-1,000 מ"ר (דונם אחד), ושוויה נאמד במיליוני שקלים.

על פי הנטען, האח ביקש לנכס לעצמו ולאישתו מחצית מהקרקע, ובאשר למחצית השנייה, הוא וארבעת אחיו האחרים יתחלקו באופן שווה (קרי האח ביקש לנכס לעצמו כ-600 מ"ר, כלומר 60% מהקרקע).

עקב התגלית פנה אחד האחים למשרד עורכי הדין סטרול חלפון ושות', ובאמצעותו הגיש תביעה לביטול תצהיר המתנה ולפירוק השיתוף נגד האח ואישתו.

על פי התביעה, כארבע שנים לאחר מות אם המשפחה, בגיל 83, הלך לעולמו האב (בשנת 2018). בעשור האחרון לחייו, כך נטען, מצבו הבריאותי הידרדר עד מאוד, רפואית ותפקודית, עד שנעשה סיעודי לחלוטין וטופל על ידי מטפל סיעודי צמוד. בשנות חייו האחרונות, שלושה מחמשת בניו התגוררו עימו בביתו, טיפלו בו וסעדו אותו.

לדברי עורכי הדין חלפון וסטרול, האח הנתבע הגדיל לעשות, ומעבר להחתמת האב על הסכם מתנה, החתים גם את אימו, שאז עוד הייתה בן החיים, על מכתב הסכמה, שבו היא מאשרת ומסכימה להעביר את מחצית השטח לו ולאישתו.

לטענת עורכי דין חלפון וסטרול, אם המשפחה הוחתמה על הסכמתה שלא כדין, בשל מחלות נפש שבהן לקתה. בשל כך, נטען, לא הייתה לאם כשרות משפטית לחתום על המסמכים שהוגשו לה, ועל כן הסכמתה לעסקת המתנה אינה חוקית. עוד נטען, שגם החתמת האם על ידי האח הנתבע נעשתה ללא ידיעתם או הסכמתם של איש מאחיו.

 

 

לדברי עורכי הדין חלפון וסטרול, האח ניצל את מצבם הרפואי הבעייתי של הוריו, גילו המופלג של האב (יותר מ-90) ומצבו הבריאותי והמנטלי, שהתדרדר עד כדי נעדרות של כשרות משפטית.

על פי התביעה, העברת הזכויות במתנה לאח הנתבע ולאישתו נעשתה בלי שהאב היה מודע למעשיו, ועל פניו נראה, כי גם החתימות על גבי המסמכים אינן חתימות האב. אם אכן אלה חתימותיו, הרי שצורתן מלמדת על חוסר כשירותו בעת החתימה על מסמכי המתנה.

על פי הנטען, האח הנתבע לא הספיק להשלים את רישום מחצית מהשטח על שמו ועל שם אישתו, ועל כן נרשמה הערת אזהרה בלבד על הקרקע. לפיכך העסקה לא הסתיימה ברישום כפי שהדין מחייב.

לדברי עו"ד סטרול וחלפון, באחד מימי השבעה על מות האב, האח הנתבע הביע את הסכמתו לחלוקה שווה של הזכויות בנכס בין האחים, בלי להסגיר דבר וחצי דבר על המחטף שביצע.

בתביעה ביקשו עורכי הדין חלפון וסטרול מבית המשפט למשפחה, לתת פסק דין הצהרתי, שלפיו תצהירי המתנה בטלים ומבוטלים. לפיכך הערת האזהרה שנרשמה בלשכת רישום המקרקעין לטובת הנתבע ואישתו בטלה ומבוטלת. כמו כן ביקשו עורכי הדין להורות לרשם המקרקעין בטאבו על רישום חדש של הזכויות בנכס בחלקים שווים בין חמשת האחים, כמפורט בצו הירושה.

בית המשפט מינה מומחה רפואי מטעמו, שבחן את המסמכים הרפואיים הרבים על אודות מצבם של ההורים בטרם מותם. בחוות דעתו הביע המומחה תמיכה מוחלטת בטענותיהם של עורכי הדין חלפון וסטרול, וקבע כי האב המנוח לא היה כשיר משפטית בעת שחתם על תצהיר המתנה. עוד קבע המומחה, כי גם האם לא הייתה כשירה לחתום על שום מסמך התומך בעסקה הזו ובכלל.

על רקע קביעת המומחה, הגיעו הצדדים להסדר פשרה, שלפיו האח הנתבע ואישתו יבטלו את עסקת המתנה בינם לבין האב המנוח. עוד נקבע בהסדר הפשרה, כי עורכי הדין חלפון וסטרול ימונו לכונסי נכסים שיפעלו לפירוק השיתוף בנכס באמצעות מכירתו לכל המרבה במחיר ולחלוקת התמורה בין חמשת האחים.

בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה אישר לאחרונה את הסדר הפשרה ונתן לו תוקף של פסק דין.


עורכי הדין שי חלפון ואמיר סטרול ממשרד עורכי הדין סטרול חלפון ושות' strulhalfon.co.il מתמחים בייצוג חייבים בהליכי חדלות פירעון, בתחומים נדל"ן ומקרקעין ובייצוג של דיירים, קבלנים וחברות בנייה בפרויקטים של התחדשות עירונית.

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן