מגה מוטור
מגה מוטור ראשי
מגה מזון
לעמוד קודם

בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד ליימן שליסל

23/06/2022
זמן קריאה: 2 דק'

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בהיקף מצרפי מוערך של 3.4 מיליארד ש"ח הוגשה נגד חברת ליימן שליסל מיבנה, בטענה לפרשה חמורה ביותר, רחבת היקף וארוכת שנים של הונאה בכשרות בשוק מוצרי הוופלים של חברת לואקר שיובאו על ידה בין השנים 2015 ל-2019. ליימן שליסל עוסקת בייצור, ייבוא והפצה של מוצרי מזון. החברה פועלת בין היתר כיבואן ומפיץ בלעדי של חברות בינלאומיות, בהן חברת לואקר.

לטענת המבקש, יצחק בן חמו תושב נהריה, אדם שומר כשרות הנמנה עם הציבור היהודי-דתי, ליימן שליסל הציגה את מוצריה של חברת לואקר כאילו הם בעלי תעודת הכשר של הרבנות הראשית לישראל, וכביכול המוצרים עמדו בדרישות הכשרות של הרבנות והם בעלי כשרות מטעם ארגון הכשרות האמריקני OU ועמדו בדרישות הכשרות של ארגון זה, תוך הטעיה בוטה של הציבור והצגת מצגי שווא תרמיתיים.

הטעיה זו, מציין המבקש, התגלתה לאחר שהתברר באופן ברור וחד-משמעי כי המוצרים המיובאים אינם עומדים בדרישות הקבועות בתעודות ההכשר שניתנו לליימן שליסל הן על ידי הרבנות והן על ידי ארגון הכשרות האמריקני OU. ליימן שליסל אף הפרה את הוראות הדין בדבר החובה להציג את תעודות הכשרות, ועשתה כל שביכולתה כדי לא להציג את תעודות הכשרות, כמחויב בהתאם לחוק הונאה בכשרות.

 

 

המבקש מייחס לחברת ליימן שליסל שלוש הפרות עיקריות.

ראשית, שיווק עשרות סוגי מוצרים לא כשרים, אשר יוצרו במפעל באוסטריה ואשר מעולם לא ניתנה להם תעודת כשרות של הרבנות.

שנית, שיווק מוצרים לא כשרים אשר לא עמדו בתנאי תעודות הכשרות שניתנו למוצריה הן על ידי הרבנות והן על ידי ארגון הכשרות האמריקני, ולפיו יש להטביע את סמל הכשרות OU על גבי האריזה בלבד ולא על תווית או מדבקה, שאז הדבר מלמד על הונאה בכשרות.

שלישית, שיווק מוצרים לא כשרים שהם כביכול בהשגחת ארגון כשרות בשם "KIR", אך אינם נושאים את קודי הייצור הספציפיים שאושרו לגבי מוצרים אלו בתעודת הכשרות של הרבנות, ולבטח במועד שיווקם.

כך יוצא, נטען בבקשה, כי בשל ההטעיות, ההונאה בכשרות והפרות הדין, מיליוני שומרי כשרות בישראל צרכו והכניסו לגופם במשך שנים מזון שאינו כשר ושלבטח אינו עומד בדרישות הרבנות, בניגוד למצגיה של ליימן שליסל, וייתכן שאנשים עדיין צורכים את המוצרים, שכן לא ידוע אם הוסרו כל המוצרים שאינם כשרים מהמדפים.

נטען כי הכול נעשה תוך פגיעה ברורה, בוטה וחמורה מאין כמותה בדתם, אמונתם, ערכיהם וזכותם לאוטונומיה ולחופש לבחור אלו מוצרים לאכול, ותוך הצגת מצג שווא רשלני.

בית המשפט התבקש לחייב את ליימן שליסל לפצות את לקוחותיה, צרכני מוצרי חברת לואקר שיוצרו באוסטריה או שיוצרו באיטליה ללא הטבעת סמל ארגון הכשרות האמריקני OU, וכן להסיר את המוצרים האמורים מהמדפים, ולקיים מעתה ואילך את נהלי הכשרות, בכלל זה הוראות הרבנות הראשית ככתבן כלשונן.

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
למידע
כותרת
תוכן
close
Shopping Cart
Your cart is empty