מגה מזון
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

ערעור על ביטול הרשעתו של מנכ"ל איגוד מסעדנים חזקים ביחד

02/04/2024
זמן קריאה: 1 דק'

רשות התחרות הגישה ב-18.3.2024 ערעור לבית המשפט העליון על גזר דינו של תומר מור, מנכ"ל איגוד מסעדנים חזקים ביחד. ביולי 2023 הודה תומר מור בעבירה של קו פעולה על ידי איגוד עסקי, לאחר שהמליץ לחברי איגוד מסעדנים חזקים ביחד ולמסעדנים נוספים להעלות את מחיר המנות במסעדותיהם. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון על ידי בית המשפט המחוזי מרכז (כב' השופט קובו). האיגוד הודה אף הוא והורשע, ונגזר עליו קנס של 100 אלף ש"ח.

על פי כתב האישום, תומר מור הפיץ למסעדנים הודעה שבה כתב: "פועלים להכין את דעת הקהל לקבל העלאות מחירים ולתת זווית לסיבות להעלאות המחירים שכבר קרו או שיקרו בעתיד הקרוב." בהמשך אף התראיין לרדיו 102, ומסר כי הרווחיות במסעדות נשחקה ו"צריך לעדכן מחירים" וכן ש"בשביל לשמור על הרווחיות של עסקים... בהחלט צריך להבין שבהקשר הזה נדרשת העלאת מחירים." מור העריך בריאיון, כי עליית המחירים תהיה בשיעור ש"בין חמישה לעשרה אחוז במחירי התפריטים."

במסגרת גזר הדין שניתן בעניינו של מור, בוטלה הרשעתו בעבירה (בהתאם להוראות חוק סדר הדין הפלילי, המאפשרות לבטל את הרשעת הנאשם בלי שיש בכך כדי לשנות מהקביעה כי הוא ביצע עבירה פלילית). כן הוטל עליו צו שירות לתועלת הציבור.

בערעור שהגישה הרשות התבקש בית המשפט העליון להרשיע את מור ולהטיל עליו עונש של מאסר לביצוע בעבודות שירות בתוספת קנס כספי, בדומה לענישה שהוטלה בתיקים אחרים שבהם בוצעו עבירות של קו פעולה על ידי נושאי משרה באיגודים עסקיים.

העבירה שבה הורשע מור, של המלצה על קו פעולה, היא עבירה על חוק התחרות המיוחדת לאיגודים עסקיים. איגוד עסקי, מטבעו, מקשר בין חברות מתחרות, ובשל כך המלצות וקריאות של האיגוד לחבריו להעלות מחירים, כפי שנעשה כאן, עלולות לפגוע בתחרות. חששות כאלה התממשו בעבר כאשר נמצא כי איגודים עסקיים היו מעורבים בעבירות על חוק התחרות.

 

תומר מור. צילום: גיל קרמר

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן