מגה מיכשור
מדורים
ציוד חכם
לעמוד קודם

מוניטור גוף למתח חשמלי

18/09/2023
זמן קריאה: 1 דק'

אחת התופעות של עבודה בסביבה חשמלית ועיצוב אלקטרוני היא פריקה של מתח אלקטרו-סטטי. במילים אחרות:כשעובד שנמצא בקרבת כלים חשמליים פעילים מקבל מכת חשמל. מדובר על הצטברות של חשמל סטטי בגוף האדם ובדרכים למנוע תקריות שעלולות לגרום נזק לפועל, לכלים ולמכונות החשמליות.

מיזם אייונה טק (Iona Tech) ממדינת קולורדו השיק מוניטור למתח חשמל שמגיע מהגוף. המיזם טוען שזה אביזר ראשון מסוגו בעולם. עונדים אותו על היד (מו שעון רגיל), והוא מזהה רמות של מתח סטטי בסביבה ומשמיע אות אזהרה ברגע שרמות החשמל הסטטי עולות. הכלי יכול להסתנכרן עם מכשירים חכמים דרך בלוטות' ומודול אינטרנט אלחוטי, כך שאפשר להציג את נתוני המתח הגופני על המסך בכל רגע.

מקרי חשמול סטטי מתרחשים בגלל עודף חשמל סטטי בסביבה, הנובע ממגע של שני חומרים או כלים שונים זה בזה. אובייקט אחד צובר אלקטרונים ונטען, והאובייקט השני מאבד אלקטרונים. ברגע ששני חומרים או כלים "טעונים" נוגעים בברזל או בכל דבר אחר שמעביר חשמל, המתח עובר ביניהם ונוצר חשמול סטטי.

בסביבות טכניות שמתעסקות בייצור כלים אלקטרוניים, החשיבות של חשמול סטטי וההשלכות עולות. רוב הכלים החשמליים והאלקטרוניים רגישים מאוד להשפעה חשמלית שאף עלולה לשבש את פעולתם. אפילו מקרה קטן של חשמול סטטי שלא הורגש על ידי בן אדם עלול לגרום נזק רב לאלקטרוניקה.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן