מגה פרמיום
כתבות
מגה משפט
לעמוד קודם

בקשה לתביעה ייצוגית: מתגים נשברים בטסלה

21/03/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה נגד החברה האמריקנית הבינלאומית TESLA, יצרנית כלי רכב המבוססים על הנעה חשמלית, בכלל זה כלי הרכב טסלה, ונגד נציגתה בישראל, חברת טסלה מוטורס ישראל.

במוקד בקשת האישור, שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד על ידי יונה ויסלזץ תושב צפת, טל שטרית מהמושבה כנרת ואמיר חכמון תושב ראשל"צ, עומדים כלי רכב מתוצרת טסלה, המיובאים והמשווקים בישראל באמצעות טסלה מוטורס ישראל.

נטען כי בכלי הרכב קופסת מיתוג במושבים הקדמיים, הן במושב הנהג הן במושב הסמוך לו. קופסת המיתוג היא מכלול של מספר מתגים שתפקידם לשלוט באופן כיוון המושב. למושב הנהג שלושה מצגים: אחד נועד לכוון את זווית מסעד המושב, שני נועד לשלוט בבסיס המושב ומאפשר להזיז את המושב לפנים ולאחור, להגביהו ולהנמיכו, ושלישי מאפשר שינוי הכיוון של תמיכת המותניים.

קופסת המיתוג של מושב הנוסע אשר ליד הנהג מכילה את שני המתגים הראשונים, ובחלק מהדגמים של כלי הרכב נכלל גם המתג השלישי.

לטענת המבקשים, בכלי הרכב קיים פגם סדרתי ורוחבי, הבא לידי ביטוי בשבירת המתגים לכיוון מושב הנוסע שליד הנהג, שתפקידם לכוון את זווית המושב ולשלוט בבסיס שלו, וזאת זמן קצר יחסית לאחר עליית הרכבים לכביש, וכאשר נעשה בכלי הרכב ובמתגים שימוש רגיל וסביר. שבר המתגים, מציינים המבקשים, מחייב החלפה של קופסת המיתוג בשלמותה, בעלות גבוהה של כ-400 ש"ח.

לדברי המבקשים, על אף שהשבר מתרחש זמן קצר לאחר עליית הרכב לכביש ואף חוזר על עצמו זמן קצר לאחר החלפת קופסת המיתוג התקולה בקופסה חדשה, טסלה וחברת טסלה מוטורס ישראל מתנערות מאחריותן. זאת על אף שברובם ככולם של המקרים הרכב, שנמכר ביותר מ-220,000 ש"ח, מצוי עדיין בתקופת האחריות. הן מסרבות לתקן את השבר על חשבונן, והצרכנים נאלצים לשאת בעצמם בעלויות התיקון.

בבקשה נאמר, כי מקורו של הכשל המוביל לשבר במתגים במושב הנוסע הקדמי אשר ליד הנהג טרם ידוע. יש לכך מספר סיבות אפשריות. עם זאת, כפי שעולה מחוות הדעת התומכת בבקשה זו ועל רקע צבר המקרים והתלונות, ברור כי עסקינן בכשל סידרתי ורוחבי ולא בצירוף מקרים.

המבקשים מציינים, כי קופסת המתגים, שהיא רכיב אלקטרוני ולא מכני, אינה זקוקה לטיפול או לתחזוקה שגרתיים כלשהם על פי הוראות היצרנית, לפיכך ברור כי הכשל אינו קשור למשטר האחזקה של הרכב. לדבריהם, עניינם ממחיש היטב את קיומו של הפגם, טיבו והשלכותיו הכלכליות על כל בעלי הרכבים, לרבות אובדן הנוחות וההנאה מהשימוש בכלי הרכב.

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן