מגה קלינטק
אירועים ותערוכות
אירועים ותערוכות בארץ
לעמוד קודם

ועידת SunnySide APV 2024 להבטחת חוסן תזונתי

01/04/2024
זמן קריאה: 3 דק'

עם תחילת המלחמה נאלץ מכון המחקר מיגל מקריית שמונה שבגליל העליון, להתפנות עקב המצב הביטחוני. זה מכון המחקר היחיד בארץ שפונה. 300 עובדיו וחוקריו נאלצו להמשיך את המחקרים בצל מגבלות הלחימה במעבדות של מוסדות מחקר בישראל.

למרות האתגר החליטו במיגל לקיים את הוועידה לאגרו-וולטאי, מתוך זיהוי האתגרים חסרי התקדים שהביאה המלחמה והצורך לקדם פרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה. פרויקטים אלה ישקמו את ענף החקלאות שנפגע קשות, בעיקר באזור העוטף והגליל, לצד משבר אקלים מתמשך.

אורי בן הרצל, סמנכ"ל פיתוח עסקי במכון המחקר מיגל: "המשברים שהביאה המלחמה מאלצים גורמי מדיניות ורגולציה במדינה לקדם את טכנולוגיית האגרו-וולטאי כדי לשקם את ענף החקלאות בעוטף ובגליל ולחזק את שוק האנרגיה. לכן החלטנו לקיים את הוועידה, שתעמוד על השינוי המיידי הנדרש במעבר לחקלאות בת-קיימה ותקדם עצמאות אנרגטית וחוסן לאומי, בייחוד בשעת חירום."

עוד אמר בן הרצל: "באירופה גרמה מלחמת רוסיה-אוקראינה למשבר אנרגיה, להאצה בהקמת מיתקני אנרגיה ירוקה ולשימוש באנרגיות מתחדשות. יותר מ-50% מהחשמל בשנת 2023 הופק שם באמצעות אנרגיה ירוקה. באותו אופן, גם מלחמת חרבות ברזל צפויה לזרז את השימוש באגרו-וולטאי, המשלב דו-שימוש בקרקע חקלאית הן לגידולים הן להפקת אנרגיה סולרית. עם תמיכה ממשלתית, רגולציה מתאימה והשקעה במחקר ובפיתוח, לישראל יש הזדמנות להיהפך למובילה בתחום, תוך חיזוק החקלאות המקומית, הגנה על הסביבה וקידום ביטחון תזונתי עצמאי ללא תלות במדינות זרות."

בשל המצב הביטחוני, ועידת SunnySide APV 2024 תתקיים בעמק המעיינות במקום בגליל העליון, ביוזמת מכון המחקר מיגל ובתמיכה של משרדי ממשלה וחברות אנרגיה מובילות שכבר החלו לקדם מגוון פרויקטים בארץ ובחו"ל.

 

מערכת סולרית במאגר שמיר של אגודת המים מי גולן, בליווי מקצועי של חברת גולן סולאר. צילום: מיכנף

מיתקן אגרו וולטאי לגידול כרמי גפן. צילום: סאן-אגרי

ניסוי של דוראל בשיתוף אוניברסיטת בר אילן. צילום: חנני לדל דוראל

בין החברות שישתתפו:

סולאראדג' (SolarEdge): מובילה עולמית בייצור פתרונות מתקדמים וחכמים למיקסום הפקת אנרגיה במערכות סולריות באופן בטוח ויעיל. יש לה ניסיון בינלאומי רב בשוק האגרו-וולטאי. פתרונות סולאראדג' מותקנים במערכות אגרו-וולטאי ברחבי העולם, ומכוני מחקר רבים משתמשים בטכנולוגיית סולאראדג' בפרויקטים אגרו-וולטאי כדי לאסוף דאטה ולמקסם את יתרונות הדו-שימוש בקרקע לייצור אנרגיה וחקלאות.

אנלייט (Enlight): חברה בינלאומית מובילה בייזום, בפיתוח, במימון, בהקמה ובהפעלה של פרויקטי אנרגיה מתחדשת ביותר מעשר מדינות בתחומים אנרגיה סולרית, אגירת אנרגיה ואנרגיית רוח. אנלייט פועלת בשותפות עם התאגיד החקלאי בננות החוף בייצור חשמל סולרי על שטחים חקלאיים פעילים ב-40 יישובים בישראל. אלה ימשיכו לייצר חקלאות ישראלית לצד ייצור חשמל בהיקף של 1,300 מגה-ואט.

קבוצת דוראל (Doral Group): חברה גלובלית יזמית בתחומי האנרגיה המתחדשת, בייזום ופיתוח של מיזמי אנרגיה בארץ ובעולם. החברה תציג בוועידה מגוון פרויקטים ותוצאות מחקר וניסוי למיתקנים סולריים קרקעיים מעל מטעים חקלאיים, מאגרים וגגות, בשילוב מיתקנים לאגירת אנרגיה.

טריגו סולאר (Trigo Solar): חברת סטארט-אפ אשר פיתחה פתרון אגרו-וולטאי המאפשר גידול לצד פנלים סולריים בשדות בעל (ללא השקיה מלאכותית). הפתרון מתמקד בשימוש אופטימלי במי הגשם על ידי הסטתם מהפנלים הסולריים לגידול החקלאי. כך גוברת כמות המשקעים ואיתה התפוקה החקלאית, באופן שמפצה על הקצאת קרקע לפנלים הסולריים.

גולן סולאר (Golan Solar): חברת יעוץ וניהול של פרויקטים סולריים, שהיא פלטפורמה ליזמויות אנרגיה בארץ ובעולם ומסייעת ללקוחותיה למצות את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בנכסים שברשותם.

סאן-אגרי (Sun'Agri ישראל): חלוצה טכנולוגית צרפתית בתחום האגרו-וולטאי, בעלת 24 פרויקטים ב-15 גידולים, אשר משתמשת בטכנולוגיה חדשנית שליבתה היא שליטה בזווית הפנלים הסולריים. הדבר נועד להתאים את המיקרו-אקלים מתחת לפנלים לצורכי הצמח, תוך איזון בין הרצון לייצר אנרגיה לייצור חקלאי מיטבי.

שיכון ובינוי אנרגיה (SHIKUN & BINUI ENERGY): יצרנית פרטית מובילה במשק האנרגיה הישראלי עם פעילות נרחבת בארה"ב, ברומניה ובאיטליה. החברה פועלת לאורך שרשרת הערך - יזום, פיתוח, מימון, תכנון, רישוי, הקמה, הפעלה ואחזקה של מיתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת ותחנות כוח מבוססות גז טבעי, וכן באספקת פתרונות אנרגיה. לחברה פורטפוליו נכסים בהיקף של 6.3 ג'יגה-ואט במגוון טכנולוגיות, והיא ממשיכה לפתח פרויקטים סולריים משולבי אגירה Stand Alone בהיקף של 6.5 ג'יגה-ואט שעה, המצויים בכל מיני שלבים של פיתוח.

EDF Renewables ישראל: חברה בת של חברת החשמל הצרפתית EDF, מתמקדת במחקר, בפיתוח, בעידוד חדשנות על ידי השקעה בסטארטאפים וביצירת שותפויות בתחום האגרו-וולטאי. היא מקדמת את פרויקט "שעת הזהב" - פרוטוקול הצללה דינמית מותאמת לצמח - בשיתוף הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. הפרויקט נועד לשפר את הגידול החקלאי על ידי זיהוי וצמצום של עודפי אור מזיקים ומיקסום התנאים הסביבתיים.

עוד ישתתפו בוועידה: קבוצת לוצטו, KIC, איגוד התעשייה הקיבוצית, מרגלית סטארטאפ סיטי, החברה לפיתוח הגליל, אשכול גליל מזרחי, בנק הפועלים.

ועידת SunnySide APV 2024 תתקיים ב-3 באפריל 2024 באולם קמרון בעמק המעיינות.

 

למידע באתר

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן