מגה קלינטק
חדשות
חדשות אנרגיה
לעמוד קודם

שר האנרגיה והתשתיות בוועדת קרן העושר

10/06/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן, הציג בוועדה לפיקוח על הקרן לאזרחי ישראל סקירה על משק הגז הטבעי בישראל. "למשק הגז הטבעי תרומה כלכלית רבה למדינה", פתח השר את דבריו. "רק בשנה החולפת זינקו התמלוגים ליותר משני מיליארד ₪. עד כה הכנסות המדינה המצטברות מתמלוגי הגז הטבעי חצו את ה-25 מיליארד ₪. מעבר לתמלוגים, הגז הטבעי מייצר מגוון מקורות הכנסה ושומר על מחירי אנרגיה יציבים. למרות המלחמה ומשבר האנרגיה בעולם, המחירים בישראל נותרו תמיד יציבים. אנחנו גם רואים מגמה של ירידה, וכל אזרח ישראלי מרגיש את זה באופן ישיר. מעבר לכך, הגז הטבעי הוא גם משאב חשוב ברמה הבינלאומית ומסייע לנו לשמור על יציבות אזורית וביטחון אנרגטי."

עוד אמר השר: "אנו פועלים לצאת ברבעון הראשון של 2025 בסבב חמישי להענקת רישיונות לחיפושי גז טבעי במים הכלכליים של ישראל. השוק הישראלי מוגבל בהיקף הצריכה שלו, ואנחנו רוצים למצוא אפיקים נוספים שבאמצעותם נוכל לייצא גז טבעי לא רק לשכנות שלנו אלא גם לאירופה. אנחנו בוחנים לתת תמריצים להקמת מיתקן הנזלה צף, והוועדה לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל תביא זאת בחשבון. מדובר בכלי חשוב כדי שמדינת ישראל תוכל לייצא גז טבעי ישירות לאירופה ולא רק דרך מצרים."

השר ואנשי המקצוע במשרדו הדגישו במהלך הסקירה, כי בשנת 2023 הגיעה הפקת הגז הטבעי לשיא חדש של 24.7BCM, מתוכם 13.1BCM סופקו למשק המקומי - גידול של 3.5% יחסית ל-2022, והשאר, 11.6BCM, יוצאו למצרים ולירדן - גידול של 25% יחסית לשנה החולפת. מדובר ב-47% מהגז הטבעי שהופק ב-2023. לשם השוואה, לפני שלוש שנים (2020) היה יצוא הגז הטבעי מישראל 26% בלבד מכל ההפקה באותה השנה.

השר כהן ביקש לציין את החשיבות של חיבור התעשייה בפריפריה לגז טבעי, עם דגש ביהודה ושומרון. לדבריו, זה הפסד של המדינה, "כי חיבור הגז הטבעי מפחית את הוצאות האנרגיה ב-50%, והדבר הופך את המפעלים להרבה יותר רווחיים. חלוקת הגז הטבעי לא יכולה להיות מונופול, ומחיר הגז הטבעי גם לא יכול להיות דיפרנציאלי. המדינה מחויבת לספק תשתיות במחיר אחיד. לצערי, חברות החלוקה לא עומדות ביעדים כפי שנקבעו להן. הגז הטבעי צריך להגיע גם לעסקים הבינוניים והקטנים, ושלא יהיה שמור רק ללקוחות הגדולים."

כמו כן אמר השר: "הגידול הרב ביצוא הגז הטבעי למצרים ולירדן מוכיח עד כמה משק הגז הטבעי הוא נכס אסטרטגי שמסייע לנו לחזק את מעמדנו ולהגדיל את היציבות האזורית."

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן