מגה קלינטק
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

ועדת הפנים והגנת הסביבה: משבר הפסולת

02/04/2024
זמן קריאה: 2 דק'

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות מ"מ ח"כ ארז מלול, קיימה דיון בנושא משבר הפסולת בשל סגירת אתרי הטמנת הפסולת במדינה. בדיון השתתפו מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט; סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, אלעד עמיחי, וגורמי מקצוע נוספים מהמשרד.

המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף החשב הכללי במשרד האוצר, אגף התקציבים, רשות מקרקעי ישראל, רשות החשמל, רשויות מקומיות ויזמים פרטיים, מקדם בימים אלה הקמה של מיתקני מיון של פסולת בכל רחבי הארץ וטיפול בה - תשתית טיפול שתאפשר לממש את תוכניות המשרד להגברת המיחזור, להפחתת ההטמנה ולהפחתת פליטות גזי החממה.

סמט: "שוק הפסולת ריכוזי מאוד, ואין תחרות שמאפשרת שירות ומחירים תחרותיים. המשרד להגנת הסביבה מטפל באמצעות תמיכות שמאפשרות להפעיל את המיתקנים במחירים סבירים. המשרד גם פועל באופן אקטיבי להקמת מיתקנים רבים ממגוון סוגים בכל הארץ, כדי שיהיו יותר פתרונות לרשויות ופחות תלות בהטמנה ובמיתקנים ריכוזיים. יש מספיק מקום להטמנה לכל הרשויות בשנים הקרובות.

"המצוקה הנוכחית נגרמה, בין היתר, מעמדה צודקת של המשרד להגנת הסביבה - למנוע הקמת הר פסולת באתר עברון. עברון לא תהיה חירייה 2. לא נכון להרים לגובה הרי פסולת חדשים ולאפשר לייצר חירייה חדשה. לא כך אנחנו רוצים לראות את פני הארץ. נוסף על כך המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל מנהלות חקירות פליליות נגד אחת החברות אשר גרמו להפסקת השירות במיתקן מרכזי לטיפול בפסולת, מכיוון שבגלל החקירה התעכב מתן התמיכות לחברה. פעולות אלו גרמו לחברות פסולת להפעיל לחץ על ידי צמצום השירות לרשויות ואיום בהעלאת מחירים.

"המשרד לא מוכן להתפשר בהיבטים סביבתיים. איכות החיים של התושבים חשובה. המשרד לא ייתן יד להרחבת הטמנה רק בגלל שזו האופציה הזולה, ולא ייתן לגורמים עברייניים להנות מהמצוקה. המשרד עושה כל מאמץ בשיתוף עם גורמי ממשלה אחרים למצוא פתרון ביניים. אנחנו מאמינים שבקרוב נוכל לבשר על מציאת נוסחה שתאפשר חידוש השירות המלא לרשויות. אנחנו מאמינים שהמשבר הנוכחי נמצא לקראת פתרון, וצריך להקים מיתקנים נוספים ולפתח תחרות.

"כמו כן צריך לתת למשרד כלים וסמכויות לנהל את השוק בשגרה ובחירום. אני מבקש גם מהשותפים שלנו במשרדי הממשלה לפעול מהר כדי שהרשויות יקבלו את השירות, אבל בלי להתפשר על עקרונות סביבתיים."

לדברי סמט, חוק פסולת בניין, שהוא אחד החוקים הסביבתיים החשובים, צפוי להגיע בקרוב לדיונים בוועדת הפנים והגנת הסביבה, והוא יחולל שינוי ממשי בשוק. "שליחותי הציבורית היא להביא את כל התוכניות האלה למימוש", אמר.

אלעד עמיחי ציין, כי בימים אלה המשרד מקדם מיתקנים בכל הארץ למיון פסולת לטיפול בה ולהשבתה - מהפכת תשתיות. בין המיתקנים: טיפול בפסולת שאריות מזון (אורגנית) באמצעות עיכול אנאירובי באתר דיה שבמועצה האזורית אשכול; מפרידן חירייה שיאפשר מיון מתקדם של מרבית הפסולת המיוצרת באזור גוש דן; מיון פסולת עירונית מוצקה באתר עברון; מיתקן בראשון לציון של עיכול אנאירובי שייוצר בו חשמל ירוק מהפסולת; הקמת אתר השבה בנאות חובב ולצידו מיתקן מיון פסולת. המשרד להגנת הסביבה מאתר שטחים פוטנציאליים נוספים להקמת מיתקני טיפול מתקדמים בפסולת בכל הארץ.

 

בתמונה: מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט (מימין) וסמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד, אלעד עמיחי. צילום: המשרד להגנת הסביבה

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן