מגה קלינטק
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

פורסם היתר פליטה מעודכן לתחנת אורות רבין

12/02/2024
זמן קריאה: 1 דק'

בהמשך לדיון הציבורי שערכו המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון-כרמל בנושא טיוטת תנאי היתר הפליטה של תחנת הכוח אורות רבין בחדרה ב-15 בינואר, ובתום בחינת הערות הציבור שהתקבלו, פרסם המשרד להגנת הסביבה את תנאי ההיתר המעודכנים.

ההיתר כולל הישגים ממשיים, ובהם תנאי הקובע את הפסקת השימוש ביחידות 4-1 הישנות והמזהמות משנת 2026. עד אותה עת השימוש בהן יהיה במצבי סיכון לאספקת החשמל בלבד ובהתאם לדרישת מנהל מערכת החשמל. התנאים תואמים למדיניות המפורסמת של שר האנרגיה.

באשר ליחידות 5 ו-6, שבהן הותקנו אמצעים להפחתת פליטות (מכונים "סולקנים") עוד במסגרת ההיתר הקודם, ההיתר החדש קובע את הסבתן לשימוש קבוע בגז עד שנת 2026.

בעקבות הערות הציבור הוטמעו בהיתר דרישות חדשות להגברת השקיפות, הכוללות דיווחים על ההתקדמות בהסבת היחידות לגז, דיווחים על שעות הפעלה במצב סיכון, פרסום תוכנית להפחתת פליטות לא מוקדיות (מערומי הפחם) ועוד.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "היתר הפליטה החדש של אורות רבין קובע סוף לעידן הפחם ושומר על תושבי חדרה והסביבה. ישראל מתקדמת לאוויר נקי לטובת בריאות תושביה ולהפחתת פליטות גזי חממה, וקובעת הפסקת השימוש בטכנולוגיות ייצור חשמל ישנות ומזהמות ויישור קו עם המדינות המערביות."

יו"ר איגוד ערים לסביבה, שרון כרמל, וראש מועצה אזורית חוף הכרמל, אסיף איזק: "ההחלטה על סגירת יחידות 4-1 והסבת יחידות 6-5 להפעלה בגז טבעי בתחנת הכוח אורות רבין הן ניצחון והישג עצום, שלאחר 45 שנים ישפר במידה רבה את איכות חייהם של תושבי המרחב ואת איכות הסביבה. התקבלו כל השגות הצוות המקצועי של האיגוד. נפעל במלוא הכוח כדי שההחלטה תיושם בלי לאפשר פרצות להפעלה נוספת של היחידות הפחמיות."

המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון-כרמל רואים חשיבות רבה בהנגשת המידע ובשיתוף הציבור בהליך הניסוח של היתר הפליטה, שהוא צעד מהותי בגמילת המשק מדלק פוסילי ומעבר לאנרגיות מתחדשות ונקיות.

 

לתנאי ההיתר המעודכנים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן