מגה קלינטק
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

תרגיל אזורי לטיפול בזיהום ים בשמן בחופי הרצליה

11/02/2024
זמן קריאה: 2 דק'

היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה השתתפה בתרגיל זיהום ים וחופים בחוף אכדיה צפון בהרצליה, בנוכחות השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, כדי להיערך לאירוע שפך שמן העלול להתרחש על רקע מלחמת "חרבות ברזל" ובימות שגרה. בתרגיל היו נציגים מהמשרד, בהם פרד ארזואן, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד. התרגיל התקיים בניהול עיריית הרצליה כחלק מתוכנית התרגילים של התלמ"ת, ובהשתתפות עמותת אקואושן, נציגי רשויות מקומיות נוספות ומתנדבים.

הכוחות תרגלו תרחיש של תאונה ימית מול חופי ישראל, שבה הייתה מעורבת מכלית של נפט גולמי, שאחד המכלים בה נפרץ ו-15 אלף טונות של נפט גולמי זרמו לים. מודל ממוחשב לחיזוי התפשטות הזיהום חזה את הגעתו של הכתם לחופי מרכז הארץ בשעות הבוקר, ובעקבותיו הוכרז על אירוע זיהום ים וחופים ברמת החומרה הגבוהה ביותר - אירוע לאומי בדרגת Tier 3. מפקחי היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה ליוו את הפעולות וביצעו הדגמה של ציוד שאיבה ייעודי.

התרגיל דימה תרחיש דומה לאירוע "זפת בסערה" שאירע בחופי ישראל לפני כשלוש שנים. באירוע זה נפלטו גושי זפת לאורך רוב חופי הים התיכון בישראל. במסגרת האירוע החלו פעולות תגובה לטיפול בחופים ושיקומם בהתאם לתוכנית הלאומית למוכנות ולתגובה לאירועי זיהום ים בשמן (התלמ"ת), בניהול מרכזי של היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה. בחזית הפעולות היו הרשויות המקומיות החופיות ורשות הטבע והגנים, ונתקבל סיוע מעמותות כגון אקואושן וממתנדבים רבים.

אירוע זה חידד את החשיבות הגבוהה שיש להיערכות ולמוכנות לתגובה מהירה ולטיפול באירועי זיהום הים והחופים בשמן, והתאפשר לבחון זאת בזמן אמת. האירוע גם חידד את חשיבות שיתוף הפעולה בין הרשויות החופיות לממשלה ובינן לבין גופים נוספים כגון רשת המתנדבים הארצית חירום ים, אשר מופעלת על ידי עמותת אקואושן במיזם משותף עם המשרד להגנת הסביבה. הרשת זמינה ומוכנה לסיוע בהיערכות ובפעולות אמת.

הלקחים מהאירוע יושמו, ואחריו כל הרשויות החופיות כמעט הצטיידו כנדרש באמצעות הקרן למניעת זיהום ים של המשרד להגנת הסביבה ועדכנו את תוכניות החירום המקומיות. ככלל, המערך הלאומי צבר ניסיון רב ערך בהתמודדות עם זיהום חופים בשמן.

השרה סילמן בתרגיל: "תרגילים מסוג זה הוכיחו את עצמם בעבר בעת אירועי אמת. עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש, בחירום ובשגרה. הגברת ההיערכות לטיפול בזיהום ים וחופים בשמן הוכיחה בעבר שהכשרת הגורמים מעלה את היכולת של ישראל לטפל טוב יותר באירועים מסוג זה. לשם טיפול מיטבי נדרשים מיומנות ושיתופי פעולה בין השלטון המקומי למשרד להגנת הסביבה, עם הקהילה והחברה האזרחית. ננחה ונלווה כל רשות חופית שתמשיך לתרגל ולהגביר את ההיערכות לאירועי זיהום ים בשמן."

אריק רוזנבלום, מנכ"ל עמותת אקואושן: "באירועי זיהום ים בשמן (נפט), רוב הזיהום מגיע לחופים, גם כאשר מופעלים כל האמצעים האפשריים לטיפול בזיהום בעודו בים. על כן ההיערכות מראש והמוכנות של הגופים האמונים על הטיפול בחופים המזוהמים, בעלי תוכניות החירום, חשובות ביותר. רשויות חוף כגון עיריית הרצליה, אשר דואגות לתרגל את הנושא באופן סדיר ומקצועי, לעדכן את תוכניות החירום המקומיות שלהן ולרענן את הציוד הייעודי לטיפול בזיהום חופיהן בנפט, יאפשרו להקטין את הפגיעה בתשתיות החופיות ואף יסייעו להקטין את הפגיעה האקולוגית בבתי הגידול החופיים ובבעלי החיים המאכלסים אותם."

 

צילום: המשרד להגנת הסביבה

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן