מגה קלינטק
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

סוף להטמנת פסולת באזור באר שבע: יוקם מתקן מיון פסולת בנאות חובב

23/05/2023
זמן קריאה: 1.5 דק'

ועדת המכרזים הבין-משרדית המשותפת לחשב הכללי במשרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה וחברת ענבל, בראשות סגן החשב הכללי יובל רז, פרסמה הליך מיון מוקדם לפרויקט PPP למימון, תכנון, הקמה ותפעול של מתקן השבת אנרגיה מפסולת.

הפרויקט מתוכנן לקום באתר נאות חובב מדרום לבאר שבע, בהתאם לתת"ל (תוכנית תשתיות לאומית) ייעודית לנושא שאושרה ב-2022.

הפרויקט יכלול בין היתר, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של המרכיבים העיקריים - מתקן מיון לפסולת מעורבת, מתקן השבת אנרגיה משאריות פסולת, תשתיות ומתקנים היקפיים. המתקנים יוקמו ויופעלו בהתאם לדירקטיבה האירופאיות המחמירה להשבה מפסולת העדכנית מ-2019, כנהוג במאות מתקנים עירוניים דומים באירופה, ותוך יישום התקנים והטכנולוגיה הסביבתיים המתקדמים בעולם. תקופת הזיכיון תכלול תקופת הקמה ובהמשכה תקופת תפעול של כ-25 שנה.

המתקן, שיהיה הראשון מסוגו בישראל, יקלוט שאריות פסולת עירונית שאינה ניתנת למחזור ויסייע בעמידה ביעדים של המשרד להגנת הסביבה, אשר פועל לצמצום משמעותי בהיקפי הפסולת המועברים להטמנה. השימוש בשיטת PPP בשוק הפסולת יסייע בביצוע יעיל ואיכותי בהקמת המתקן ועתיד להביא למהפכה של ממש בתחום. הפרויקט יאפשר מיון והשבה לאנרגיה של כ-350 אלף טונות פסולת בשנה. הקמת המתקן תצמצם את כמות הפסולת המוטמנת בישראל אשר עומדת על כ-80% לעומת 42% הטמנת פסולת ב-OECD.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "נושא הפסולת חשוב מאוד למשרד - בדרך לישראל נקייה, ואחד מהצעדים הנדרשים הוא קידום פיתוח תשתיות הטיפול בפסולת. המתקן להשבת אנרגיה בנאות חובב יסייע בצמצום היקפי הטמנת הפסולת במדינה. זהו אחד המתקנים החשובים ביותר בשורה של מתקנים שאנו מקדמים ומקימים, אשר יאפשרו את הטיפול בפסולת שמיוצרת בערי ישראל - קרוב ככל הניתן למקום שבו היא מיוצרת. מהלך רוחב זה יחסוך בעתיד הטמנת מיליוני טונות של פסולת בכל שנה, יצמצם את מספר המשאיות העמוסות בפסולת שנוסעות בכבישי ישראל, ויסייע למשק האנרגיה בייצור של אנרגיה ממקורות שאינם מבוססים ישירות על מחצבים טבעיים".

 

 

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "מדינת ישראל נלחמת במפגעי הסביבה ופועלת לראשונה לתעל פסולת לייצור אנרגיה. זה עוד צעד שלנו למען ישראל טובה יותר, נקיה יותר ועם אוויר טוב יותר. אני מודה לשרה להגנת הסביבה עידית סילמן על שיתוף הפעולה ובטוח שזהו צעד ראשון מתוך צעדים רבים נוספים בתחום הסביבה".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט: "המתקן בנאות חובב ימנע את המשך הטמנת הפסולת באזור באר שבע, והוא צעד משמעותי בהפחתת המפגעים הסביבתיים לתושבי האזור. אנחנו שמים דגש מיוחד בכל הארץ לקמת מתקני טיפול ומיחזור לפסולת, לצד הפחתת כמות הפסולת במקור. המתקן בנאות חובב - שיבצע מיון והשבה לאנרגיה של כ-350 אלף טונות פסולת בשנה - יאפשר צמצום את כמות הפסולת המשונעת ומוטמנת בדרום, וימנע מפגעים סביבתיים אשר פוגעים כיום באיכות חיי התושבים".

החשב הכללי, רו"ח יהלי רוטנברג: "הקמת המתקן הראשון להשבת אנרגיה מפסולת מהווה צעד חשוב של מדינת ישראל לקראת הקטנת היקפי הטמנת הפסולת העירונית וההשלכות המזהמות שלה בישראל ובמטרופולין באר שבע והסביבה, וזאת הודות לשיתוף הפעולה הפורה עם המשרד להגנת הסביבה ועיריית באר שבע. מתקן זה יטפל ב-5% מכמות הפסולת העירונית במדינה, והוא המתקן הראשון מתוך פרויקטים נוספים מסוג זה שיקודמו בשנים הקרובות בשיטת PPP".

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן