מגה בנג
חדשות
חדשות מהעולם
לעמוד קודם

יפן מסירה הגבלות יצוא על מטוס קרב

02/04/2024
זמן קריאה: 1 דק'

הממשלה היפנית עושה צעדים ממשיים כדי לאשר יצוא של מטוס קרב מתקדם למדינות אחרות. מטוס FX נמצא כרגע בשלבי פיתוח, בסיוע בריטניה ואיטליה. המהלך הוא חלק מאסטרטגיה ביטחונית חדשה של יפן. בשנים האחרונות, המדינה האסייתית מתחילה להשתחרר מהסנקציות שהוטלו עליה עוד לאחר מלחמת העולם השנייה. יפן הייתה בצד המפסיד במלחמה, ונאסר עליה לתחזק תעשייה לייצור ויצוא של נשק כבד כמה עשורים. חוקים חדשים שנכנסו לתוקף בשנים האחרונות, מאפשרים ליפן לחתום על עסקאות מכירה של ציוד טקטי כגון העברת מערכות רדארים לפיליפינים או מכירה של טילי פטריוט (Patriot) לארצות הברית. שתי העסקאות נעשו בשנה האחרונה.

בחודש דצמבר האחרון פתחו יפן, בריטניה ואיטליה במאמץ משותף לפיתוח מטוס קרב חדש, מיצובישי FX (Mitsubishi FX). המטוס החדש יהיה חלק מתוכנית לחימה אווירית גלובלית (Global Combat Air Program). אחת ממטרות התוכנית היא ליצור ולספק תחליף לצי המטוסים המיושן של חיל האוויר היפני עד שנת 2035.

כאמור, גורמים ממשלתיים ביפן מעבירים רפורמה ביטחונית נרחבת שתאפשר ייצור ויצוא של כלי נשק ומערכות. המהלך קיבל ביקורת שלילית ממפלגות האופוזיציה. ראש ממשלת יפן, פומיו קיסידה (Fumio Kishida), אמר לחברי הממשלה, כי החזרת המגבלות תפגע מאוד בפוליטיקה שיפן מנהלת מול מדינות אחרות בעולם, בקשרים ובתוכניות פיתוח בינלאומיות שכבר נמצאות בשלבים מתקדמים.

חברות ויצרנים שמעורבים בפרויקט המטוס הביעו נכונות לאספקה של כלי הטיס למדינות אחרות. מבחינה כלכלית, מכירה של מטוסים וכלי נשק למדינות אחרות תחזיר את ההשקעות וההוצאות של פיתוח וייצור. בינתיים, מפלגות האופוזיציה מיתנו את הגישה שלהן להחלטות של הממשלה. בשלב הבא, הממשלה אמורה לאשר חוקי ייצור ואספקה חדשים. האישור אמור להגיע עוד החודש, בדיוק בזמן להשקת עיצובים רשמיים למטוס FX העתידי.

 

לפרטים נוספים

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן