מגה מזון
אירועים ותערוכות
אירועים ותערוכות בארץ
לעמוד קודם

ביקור במשקים אורגניים לקראת החג

02/04/2023
זמן קריאה: 10 דק'

בשנים האחרונות, בעקבות עלייה ביוקר המחיה, החלה בארץ יוזמה מבורכת של משקים חקלאיים אורגניים הפותחים את שעריהם למכירה ישירה לקהל הרחב, ללא פערי תיווך, ישירות מהשדה. ובכך הם נותנים מענה לצריכת תוצרת חקלאית בריאה, מקיימת ומקומית.

החקלאות האורגנית מציעה אלטרנטיבה לייצור מזון, משמרת ומטפחת את האדמה והסביבה, ומנגישה לצרכנים תוצרת בריאה ונקייה מרעלים. מומחים מהארגון לחקלאות אורגנית אומרים: "אנו מחויבים לשמר ולטפח את בריאות הקרקע, הצמחים, בעלי החיים, בני האדם והעולם כמערכת אחת."

מלבד ירקות ופירות טריים, המשקים האורגניים החברים בארגון לחקלאות אורגנית מציעים מגוון מוצרים. תוכלו למצוא מכירה ישירה של ירקות ופירות: אבוקדו, מנגו, תותי שדה ותותי עץ, נקטרינות, שסק, תפוחי אדמה וחסה, עגבניות שרי וארטישוק, שמן זית, אננס ועוד.

רגע לפני חג הפסח, עשרות חקלאים ובעלים של משקים אורגניים מרחבי הארץ מביאים את התוצרת החקלאית האורגנית הטובה ביותר מהשדה לצלחת. בפסח הזה, מ-30 במרס עד 4 באפריל, הקהל מוזמן להגיע למשקים, להכיר את החקלאים, לטעום מזון אורגני ולפגוש מקרוב את שיטות הגידול והפרקטיקות האורגניות.

שמן זית משובח במשק ריש לקיש

את המשק המשפחתי ריש לקיש מנהלים יחד רחל, מיכה וביתם איילה נוי מאיר. הוא הוקם בשנת 1980 ומתמחה בגידול וייצור של מבחר עצום של שמני זית אורגניים. הציבור מוזמן לבקר בבית הבד במושב ציפורי שכולו בנוי מקש ובוץ באופן אקולוגי, לסייר במשק ולשמוע את הסיפור על הקמת החווה האורגנית והביודינמית, שהייתה בעברה משק קונבנציונלי. האורחים מוזמנים לבוסתן, שם יכירו את צמח האפרסמון ושמן הדביר מימי קדם, ויקבלו הסבר על שמני זית ייחודיים המופקים במקום על ידי שמננית מקצועית, מומחית לטעימות שמן זית. הסיור כולל טעימות.

מושב ציפורי. תיאומים בווטסאפ: 052-8454663, אתר הבית: www.rishlakish.com

 

בית הבד בר קיימא של ריש לקיש. צילום: שרית קרופקה

זני זיתים משובחים במשק בן יעקב

משפחת בן יעקב הגיעה למעלה צביה בגליל בשנת 1987. בד בבד עם הקמת היישוב עסקה המשפחה בחקלאות אורגנית, עם דגש בגידולים של ירקות, כרמים של ענבי יין, ובעשור האחרון גם זיתים לשמן. בכרם הזיתים, ששטחו 30 דונם, המשפחה מגדלת שלושה זני זיתים: סורי, קורונייקי ופיקואל. לרגל חג הפסח המשק נערך למכירה ישירה של שמן זית אורגני בדוכן המשק במעלה צביה ובמושב לכיש.

מעלה צביה, למרגלות הר כמון, ליד כרמיאל, ומושב לכיש. לתיאומים: 050-6619557.

תמר במשק מטע סמר

מטע התמרים של קיבוץ סמר הוקם ב-1975, ובשנת 1998 הוסב למטע אורגני. כל עבודות המטע לאורך שנת הגידול נעשות על ידי צוות מהימן של חברי קיבוץ ומתנדבים, הנאמן לערכי שמירת הסביבה ולתורת החקלאות האורגנית. במטע מגדלים ארבעה זני תמר: זהידי, ברהי, נור ומג'הול. מהם מפיקים גם סילאן מקומי. התמרים כשרים, בפיקוח הרבנות הראשית של אילת ובהשגחה של הרב דאיה.

לרגל חג הפסח יתאפשר להשיג את התמרים של סמר במשק חביביאן, במשק פרידמן, במשק חוביזה ובדוכן במטע עצמו.

שעות פתיחה: 10:00 עד 18:00.

קיבוץ סמר. תיאומים: 054-7917693. אתר הבית: www.samar-dates.com

 

מטע תמרים אורגניים של סמר. צילום: קיבוץ סמר

יין, דבש ושמן במשק לב אדם

משק לב אדם הוא משק אורגני למרגלות המושבה בת שלמה שהוקם בשנת 2010. העבודה במשק מתבססת על טכניקות אורגניות וייצור כמויות מבוקרות כדי לשמור על הרמה הגבוהה ביותר של התוצרת החקלאית. העבודה משלבת בני נוער שבוחרים להשקיע את זמנם בעבודה בשדה, מתוך אמונה שהחיבור לקרקע הוא חלק מחיבור חברתי רחב יותר. המשק מגדל ירקות אורגניים עונתיים, שסק, זיתים לשמן וענבי יין. בימים אלו המשק משיק את היין האדום הראשון שלו מבציר 2021, המצטרף ליינות הקיימים - לבן ורוזה.

באתר האינטרנט של המשק מוצעים למכירה יין, דבש ושמן מתוצרת המשק. בדוכן במשק יוצעו המוצרים מהאתר והתוצרת הטרייה של המשק - ירקות אורגניים הנקטפים מדי בוקר. לקראת פסח מוצעים מארזים חגיגיים הכוללים יין, דבש ושמן.

תיאומים: 050-9350020 או באתר הבית: levadam.co.il

ירקות ופירות שנקטפו הבוקר במשק שוורצמן

ברכה וצבי, מחלוצי העלייה השנייה, עלו על הקרקע והקימו משק קטן במושב נטעים אשר כלל פרדס ובית אימון לאפרוחים. דוד ומרים, הדור השני לחקלאות, המשיכו להרחיב את המשק עד שזיו בנם (הדור השלישי) הצטרף, והוביל את המשק לכיוון אורגני.

המשק, שהתחיל עם גידולי פפאיה, התרחב, והחל לגדל מבחר ירקות ופירות אורגניים. בהם תותים, תירס, אנונה, אפונה, שעועית ירוקה, ברוקולי, כרובית, חסה ומגוון עשבי תיבול. את התוצרת משק שוורצמן מוכר בחנות שפתח במושב נטעים בבית האריזה. התוצרת שנקטפת מספר פעמים ביום, מגיעה לחנות הישר מהשטח.

המשק מציע גם מבחר גדול של אגוזים, גרעינים, דגנים, קטניות, פסטות, מוצרים ללא גלוטן, פירות יבשים, מוצרי חלב, גבינות טבעוניות, ביצים, שמן זית ועוד (החנות פתוחה כל ימות השבוע, ב'-ו').

מושב נטעים. לתיאום סיור בקבוצות של עשרה: 03-9506384, 054-4583207 או דרך אתר הבית www.shvarzman.co.il

משק שדה ירוק ירקות אורגנים

שדה ירוק משק אורגני בבית יהושע שייך לאחים דנה וקובי שטיין, דור שלישי לחקלאים. שם מושם דגש כבר עשור על הדברה ביולוגית. האחים שטיין, עוד משחר ילדותם, היו מקיצים בשעות המוקדמות של הבוקר לשתילות עם האב, לקטיף, לעישוב, לריסוס וכל מה שיכלו לסייע. לפני כעשר שנים החליטו לעזוב קריירות מצליחות ולהקים עסק חקלאי אורגני שימשיך את דרכו החקלאית של האב, אבל בקונספט אחר. מכאן נסללה הדרך להיווסדו של המותג האורגני שדה ירוק.

כיום יש ברשותם משק חקלאי גדול, אתר מקוון מוביל בתחום וחנויות לחקלאות ישירה, שבהן הם תומכים ב-40 חקלאים אורגניים מרחבי הארץ, שמגדלים במיוחד בעבורם תוצרת חקלאית טרייה.

בשדה ירוק מציעים מדי יום ומדי עונה מגוון פירות וירקות אורגניים, בהם ירוקים כגון חסות (ערביות, מסולסלות), מנגולד, באקצ'וי, קייל ירוק ותרד (טורקי/ניו זילנדי), פירות מובחרים כגון אוכמניות, אבטיח, מלון, אנונה, אגס, אשכולית אדומה, ליים, אפרסמון, תאנים טריות, פפאיה כתומה ועוד.

בית יהושע. לתיאומים: 09-8999878, אתר להזמנות www.sadeyarok.co.il

משק צביקה אורגני

משק צביקה אורגני מגדל ומשווק מגוון רחב של פירות אורגניים כל השנה. המשק מגדל זנים רבים של פירות טרופיים וסובטרופיים, המאפשרים רצף שיווקי של תוצרת טרייה ואיכותית כל השנה. בהם פפאיה, שסק, ליצ'י, מנגו, אפרסמון, פרי הדר, אבוקדו, מנגו, אנונה ופירות אקזוטיים כגון קניסטל, תות עץ ופיג'ויה. המשק מגדל ומשווק גם ירקות אורגניים עונתיים בשטח פתוח. צביקה שיף, אשר ייסד את המשק בשנת 2007, עובד בו עם בניו.

מדי סוף שבוע מארגן המשק מכירה ישירה של גידולי גן ירק אורגניים שנקטפים ביום המכירה הישר מהשדה לצרכן.

מושב בית חנן, סמוך לרחובות/נס ציונה. לתיאומים: 050-2726859.

משק חביביאן

מיכל חביביאן מנהלת עם בועז בעלה את משק חביביאן, גן ירק אורגני במושב הודיה. הזוג מתגורר במושב נחם הסמוך לבית שמש, ועוסק בחקלאות כ-15 שנה. משנת 2018 המשק נמצא בתהליך הסבה ושדרוג לחקלאות אורגנית-ביודינמית, וכיום מגדל כ-50 סוגים של ירקות אורגניים שנקטפים ונמכרים ישירות לצרכן.

אפשר לבקר במשק כדי לראות מקרוב את העשייה החקלאית, לסייר בין הערוגות ולהכיר את המגדלים האורגניים, מדי שבוע בתאום מראש.

לקראת פסח המשק מארגן מכירה ישירה בשלושה מיקומים:

מושב הודיה: ב-30 במרס, בשעות 9:00 עד 18:00, חגיגת אביב עם כל התוצרת העונתית לשולחן החג. מארחים את דודו מישר עם דוכן אוכל משגע.

מושב נחם: ב-30 במרס, מ-9:00 עד 20:00, תוצרת עונתית לשולחן החג, דוכן האוכל של חגית עם שפע של תבשילים בריאים מהשדה לצלחת. לכבוד החג מצטרפים דוכנים של מתנות בעבודת יד של יצרנים מקומיים. במסגרת פסטיבל האוכל יתקיימו שוק לילה וארוחה מיוחדת בהזמנה מראש.

עמק רפאים בירושלים: 31 במרס, מ-7:00 עד 13:00, ירקות העונה ומגוון רחב של יצרנים מקומיים בשוק ותיק, שמגיעים אליו מכל קצות העיר כדי לקנות ירקות ישירות מהחקלאים.

מושב הודיה ומושב נחם. לתיאום: 050-3412360, אתר www.havivian.co.il

 

משק חביביאן. צילום: שני בריל

משק הר פרחים

משק הר פרחים הוא משק אורגני משפחתי שהוקם בשנת 2006 במושב עופר, בלב שטחי חורש ויער במורדות הכרמל. המשק מנוהל על ידי יואל בלומנברג ושני בניו, ומציע תוצרת חקלאית מפוקחת של ירקות ופירות טריים ועונתיים. התוצרת מגודלת על שטח של 100 דונם לצד עדר עיזים אורגני, אשר מהחלב שלו מייצרים מוצרי חלב עיזים אורגני כגון לבנה, יוגורט וגבינות עיזים קשת.

את התוצרת החקלאית אפשר למצוא בשתי חנויות (שאינן במשק עצמו): באזור התעשייה מעין צבי וברחוב הנעורים 27, פרדס חנה.

מעין צבי ופרדס חנה. לתיאומים: 052-3134113, אתר www.ecomeshek.co.il

משק כישורית

כישורית היא בית לחיים לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים בתחום הנפשי, ההתפתחותי והרגשי. הכפר הוקם בשנת 1997 על ידי קבוצת הורים ואנשי מקצוע כבית לחיים לבוגרים בני 21 ומעלה, כדי שישמש להם מקום לחיות חיים מלאים ועצמאיים. הכפר פועל כקיבוץ, וחבריו עובדים בגן הירק האורגני שהוקם בכפר, המשתרע על 15 דונם. מגדלים בו ירקות עונתיים, עלים ירוקים ונבטים בחממות. בבוסתן המאכל, ששטחו 20 דונם, מגדלים עצי תאנה, רימון, נקטרינה, משמשים, פירות הדר. הביקור כולל את הכלבייה, האורווה, לול החופש, דיר העיזים, יקב כישור ומאפיית בוטיק.

קיבוץ כישור. בחנות המשק תימכר כל התוצרת של ענפי כפר כישורית לצד טעימות יין ביקב. לתיאומים: 077-4508691 או באתר www.meshek-kishorit.org

תותים משובחים משק נחשון א.א

משק נחשון א.א במושב גאולים הוא משק לתותים אורגנים בניהולו של אהוד נחשון, שהחליט לפני 21 שנים לעשות הסבה מקצועית לטובת חקלאות אורגנית וגידול תותים. אהוד מגדל מספר זנים של תותים אורגניים שהם "זני טעם מובחרים", וחשוב לו להמשיך ולשבור את הסטיגמה שאפשר לגדל תותים משובחים ללא חומרי ריסוס והדברה. התותים משווקים לרשת ניצת הדובדבן, ישירות לצרכנים בקבוצות רכישה ובדוכן במשק 6.

מוזמנים לבקר בחנות של המשק ולקנות תותים מעולים ותוצרת חקלאית משובחת נוספת ממשקים באזור השרון. במיוחד לקראת חג הפסח, אפשר לרכוש תוצרת של תותי שדה אורגנים ובהדברה ביולוגית, ולתאם הגעה למשק לטובת קטיף עצמי של תותי שדה.

במושב גאולים. אודי בטלפון 050-4679823.

משק חקלאות אורגנית

משק חקלאות אורגנית בהובלת אורי פורת מקיבוץ מעלה גלבוע הוא עמותת נווה מלכישוע אשר הוקמה בשנת 1990. מדובר בכפר טיפולי לנפגעי סמים ואלכוהול, ששוכנות בו מספר קהילות טיפוליות. משנת 2000 הוקמו בכפר מספר ענפי חקלאות אורגניים, שם עובדים המטופלים מקהילת הבוגרים ומקהילת הנוער. החקלאות משתלבת בטיפול. התוצרת החקלאית גדלה על פני 15 דונם וכוללת ירקות וכרם זיתים להכנת שמן.

כיום נווה מלכישוע מוכר את תוצרתו הישר לצרכן באמצעות חנות באתר הבית, שוק איכרים ודוכן הממוקם בכניסה למלכישוע.

תיאומים: 052-8114623 או באתר malkishua.org.il

משק אורגני בן יהודה

המשק האורגני בן יהודה הוקם בשנת 1946 כמשק משפחתי, שמגדלים בו כבר עשרים שנה מגוון רחב של פירות וירקות אורגניים במטעים, בחממות ובשדות פתוחים. לאחרונה פתחו בעליו, אמיר ואורית בן יהודה, דור שני בחקלאות, את שערי המשק למכירה ישירה של תוצרת חקלאית בימים חמישי ושישי, במטרה להעניק לצרכן הצצה לירקות ולפירות ולראות מקרוב איך והיכן הם גדלים. זה כ-25 שנה מגדלים במשק בהתאם לעונה פירות הדר, אבוקדו, מנגו, עגבניות, מלפפונים, פטל, אוכמניות, פלפלים, עלים ירוקים ועוד.

מושב בית יצחק. תיאומים: 050-9331408 או באתר oritbey.wixsite.com/amirorgani

חווה חקלאית עינות קדם

חוות עינות קדם היא חווה חקלאית אורגנית, חינוכית ותיירותית, שקיימת כבר 19 שנה בדרום בקעת הירדן. בחווה שהקימה משפחת עתידיה מטפחים עצי תמר אורגניים, זיתים לשמן אורגני ומנגו. בחווה יש דיר לגידול כבשים, צימרים מפנקים, חאן בוטיק וחנות עם התוצרת החקלאית.

בחווה מוצעים במיוחד לפסח סיורים מדי יום בסימן "פסטיבל חירות בחווה" לצד פינות יצירה לילדים, דוכני עבודת יד ועוד.

דרום בקעת הירדן. תיאומים וכניסה לפסטיבל בפסח: 055-2203413 או באתר www.einotkedem.co.il ובפייסבוק "חוות עינות קדם".

 

צילום: חווה חקלאית אורגנית עינות קדם

עלים ירוקים במשק עם האדמה

חוות עם האדמה היא משק משפחתי אורגני קטן המשתרע על חמישה דונם של שדות. בהם מגדלת המשפחה ירקות אורגניים, בעיקר עלים ירוקים, נבטים וירקות עונתיים בשטח הפתוח של מושב סתריה. החווה מאמינה בחקלאות מקומית, המייצרת מזון טרי ובריא לקהילה, תוך כדי שימור והעשרה של המרקם של החיים בקרקע.

לקראת פסח מארגנת חוות עם האדמה דוכן של תוצרת חקלאית טרייה בכניסה למושב סתריה, סמוך לשדות הגידול.

מושב סתריה. תיאומים: 050-9555826.

חוות אורגני גרין

חוות אורגני גרין בכפר ויתקין שבעמק חפר היא חוות תצוגה לחקלאות אורגנית מודרנית בת קיימא. החווה הוקמה בשנת 2015 על ידי חברת ירוק 2000 - תשומות וידע לחקלאות, חברה המבצעת פרויקטים חקלאיים מגוונים ברחבי העולם ב-23 השנים האחרונות.

החווה משמשת כרטיס ביקור של חברת ירוק 2000, להצגת יכולותיה בהקמת פרויקטים וכמוקד משיכה אזורי לאורח חיים בריא וירוק, עם חיבור לאדמה ולחקלאות. בחווה פועלות מספר יחידות ייצור על 40 דונם, לטובת גידול ירקות אורגניים בחממה ובשטח פתוח, מדגה לגידול דגי באס למאכל, דגי באס במים מתוקים, דיר עיזים ומחלבה, לול מטילות, בוסתן עצי פרי, כרם ענבים ליין ועוד.

החווה מתאימה למבקרים ולמשפחות שמחפשות מקום יפה ושקט בטבע, לרכישה של תוצרת חקלאית. בחווה גם מרכז מבקרים המציע סיורים מודרכים לקבוצות. בחווה חנות טבע המוכרת את כל גידולי החווה שנקטפים מדי יום. בחנות יש גם מגוון מלא של מוצרי טבע: קטניות, פסטות, פירות יבשים, תחליפי חלב, ויטמינים ושאר המחלקות להשלמת סל הקנייה. מוצרי החווה נמכרים פעם בחודש בדוכן בשוק האיכרים בפאר התעשייה עמק חפר, שוק מטעם המועצה האזורית עמק חפר שנועד להגביר את הצריכה הישירה מחקלאי עמק חפר.

כפר ויתקין בעמק חפר. לתיאומים: 052-5114133 ובאתר organigreen.co.il

 

גידולי ירקות אורגניים | חממת ירקות אורגנית | מטע אבוקדו. צילום: משק אורגני גרין

פירות מיער המאכל של חוות ואדי ינשוף

חוות ואדי ינשוף היא חווה אורגנית משפחתית שהוקמה לפני 28 שנה בוואדי קטן באזור החקלאי של ראש פינה. החווה מיישמת את עקרונות החקלאות הפרמאקלצ'ר - לא משתמשים בשום חומרים מלבד קומפוסט ומים להשקיה.

בשל צורת החקלאות המשלבת גידולים שונים ומאחר שמשאירים חלקים מהחווה לצמחיית הבר המקומית, האדמה מצמיחה גם צמחי בר להפקת שמנים או להכנת תבלינים. התוצרת החקלאית האורגנית כוללת זיתים, שמן זית, נבטים, תבלינים ופירות מגוונים כגון תאנים, תפוחים, משמשים, שזיפים ונקטרינות, שגדלים ביער המאכל של החווה. היער כ-200 עצי פרי. שמני תשרית מופקים מצמחי בר שגדלים בחווה כגון קלנדולה, אזוב, פרע ומספר מוצרים בעיבוד קל - לדר, ריבות ועוד.

כל המוצרים והתוצרת החקלאית של החווה זמינים לרכישה בחווה, תוך כדי סיור חקלאי בגינת המאכל או בארוחת בוקר המוגשת במקום בקונספט של מהחווה לצלחת.

ראש פינה. לתיאומים: 0526945315 או באתר www.vadyanshuf.com

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן