מגה מזון
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

יבול פירות הקיץ צפוי להיות כסדרו

09/06/2024
זמן קריאה: 2.5 דק'

מאז תחילת המלחמה החקלאים מוגבלים מבחינת הטיפול בחלקות החקלאות. הטיפול השוטף, אשר משפיע מאוד על כמות היבול, נפגע. פעולות דילול, הדברה, דישון ואף קטיף הוגבלו בגלל המצב בשטח והנחיות הביטחון. כדי לקבל תמונת מצב מבוססת על נתוני השטח, מדריכי שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות הכינו סקירה כוללת של כל יבול הפירות לקראת הקיץ ומצבם אל מול הביקוש המקומי. במשרד מעריכים, כי לא צפוי מחסור בשווקים אם יתאפשר לקטוף את היבול.

מתוך הממצאים עולה, כי בכמות היבול של פירות הקיץ נקטרינה, אפרסק, שזיפים ומשמשים צפויה עלייה יחסית ליבול השנתי הממוצע. רובם המוחלט של שטחי גידול הפירות הנשירים (נקטרינה, אפרסק, שזיפים, משמשים, תפוחים, אגסים ודובדבנים) באזור הגליל-גולן, גדל (77%). שטחי הגידול משתרעים יחד על 65,500 דונם. חודשי השיווק של אפרסקים ונקטרינות הם אפריל עד אוקטובר, שזיפים - יוני עד אוקטובר, ומשמשים - אפריל עד תחילת יולי. השינוי הגדול ביותר ביבול צפוי השנה בענפים אפרסק, נקטרינה ושזיפים - עלייה בשיעור של 13%-14%. בענף המשמש צפויה עלייה של 7% ביבול.

במשרד מדגישים, כי עוד מוקדם להעריך סופית את יבול הזנים המאוחרים, שמבשילים לשיווק לקראת סוף הקיץ. שטחי גידול רבים נמצאים באזורי לחימה בצפון, 2-0 ק"מ, על כן בחודשים האחרונים הם אינם מטופלים על ידי החקלאים. המחסור בעובדים בשטחים שכן אפשר לטפל בהם מתבטא בעיקר באיכות הפרי המתקבלת בשל היעדר דילול, קטיף מאוחר ועוד, וכן בעלויות הקטיף שעלו.

בענף התפוחים, היקף שטחי הגידול של התפוחים בישראל הוא 25,000 דונם, בעיקר באזורי הגליל והגולן, והיבול הרב-שנתי הממוצע שלהם הוא 103,000 טונות. על פי הערכת משרד החקלאות, השנה צפויה ירידה של כ-10% ביבול לעומת הממוצע, שכן כ-20% משטחי הגידול ממוקמים באזורי לחימה בצפון (2-0 ק"מ מהגבול). במשרד מעריכים, כי הירידה ביבול תושלם באמצעות יבוא, וכי לא צפוי מחסור.

בענף האגסים, שטחי גידול האגסים בישראל הם בהיקף של 14,000 דונם, בעיקר באזורי הגליל והגולן, והיבול הרב-שנתי הממוצע שלהם הוא 24,000 טונות. השנה צפויה ירידה של 10% ביבול, שכן כ-11% משטחי הגידול ממוקמים באזורי לחימה בצפון. במשרד מעריכים, כי הירידה ביבול תושלם באמצעות יבוא, וכי לא צפוי מחסור.

שטחי הגידול של דובדבנים משתרעים על כ-5,800 דונם, ויבולם הממוצע בשנה הוא 3,300 טונות. הם משווקים במאי ויוני. השנה צפויה ירידה קלה של 10% ביבול יחסית לממוצע בשל קרבה לגבול הצפוני ופגעי ברד מהחורף בחלק מהאזורים. לא צפוי מחסור.

לגבי ענף ענבי המאכל, במשרד מעריכים כי צפויה ירידה ביבול רק עד חודש יוני, ומחודש יולי כבר צפוי יבול ממוצע לעונה. ענף הענבים מתפרס על שטח גידול של 27,000 דונם ברחבי הארץ. הפרי המקומי משווק במלואו לשוק המקומי. היבול הממוצע הרב-שנתי לענף הוא בהיקף של 65,000 טונות בין החודשים אפריל לדצמבר, בהתאם לאזורי האקלים.

בזני ענבי המאכל המוקדמים (זנים המשווקים בין החודשים אפריל ליוני), הגדלים באזורי בקעת הירדן (שטחים פתוחים) ובאזור העמקים (חממות), הצפי הוא לירידה ביבול בשיעור של 37% בחודשים אפריל עד יוני. צפי היבול הממוצע השנתי הוא 14,600 טונות, והשנה הצפי מוערך ב-9,100 טונות. מומחי המשרד מסבירים את הירידה ביבול בפגעי מזג אוויר, בפוריות נמוכה ובנזקי מחלות, ולא בנזקי המלחמה.

בענבי המאכל המאוחרים (זנים המשווקים בין יולי לדצמבר), הגדלים בלכיש, במישור החוף, בגזר, בערוגות ובגליל-גולן, הצפי הוא ליבול זהה כמעט לממוצע העונתי, בהיקף של 52,000 טונות. השנה הצפי מוערך ב-51,200 טונות, גם כאן בשל פגיעה בפוריות הנובעת משילוב של תנאי מזג אוויר קשים ולימוד הזנים החדשים, ולא בשל נזקי המלחמה.

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן