מגה מזון
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

פורום מועצת ארגון מגדלי הפירות בדיון חירום

09/06/2024
זמן קריאה: 2 דק'

בהמשך לאתגרי המלחמה, המשפיעה על החקלאות הישראלית, כינס ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, את פורום ארגון מגדלי הפירות לדיון חירום בזיכרון יעקב, בהשתתפות חקלאים ויושבי ראש ועדות חקלאיות מגבול הצפון, העוטף וכל רחבי הארץ.

בלחסן: "בגבול הצפון ובעוטף עדיין מתקיימת לחימה. מגדלי הפירות הנמצאים בתחילת עונת הקטיף, בעיקר בגליל העליון ובגליל המערבי, לא מורשים להגיע לכל המטעים הסמוכים לגבול עם לבנון, שהוכרזו כשטח צבאי סגור בשל איומי ירי נ"ט וטילים של חיזבאללה. זאת נוסף על החודשים האחרונים, שבהם לא הצליחו החקלאים לשמר את הרצף התפקודי ולא טיפלו בכל המטעים.

"מדובר בהפסדי עתק. בחודשים הקרובים, ככל שמלאכת הקטיף תתקדם, נוכל לאמוד את הנזקים הכלכליים. למרות הכול, אנו מלאי אופטימיות ותקווה כי נצליח ככל שיתאפשר להגיע גם למטעים סמוכי הגדר, לקטוף ולספק את הפרי הישראלי האיכותי לאזרחי מדינת ישראל. על ממשלת ישראל לשים את ענף החקלאות והפיצויים לכל החקלאים בראש סדר העדיפויות, בדרך לשיקום המדינה ואבטחת מזון לתושבי ישראל באמצעות תוכנית לאומית."

בלחסן הוסיף, כי קטיף הדובדבן נמצא כעת בשיאו, וכן קטיף הנקטרינה וקטיף המשמש מהזנים המוקדמים. בהמשך יחלו בהדרגה קטיף האפרסק, קטיף האגס, התפוח, הקיווי, המנגו ואחרים. מועדי הקטיף יימשכו לסירוגין עד חודשים אוקטובר-נובמבר, אז ייקטף כל יבול הפירות הנשירים.

ד"ר ענת זיסוביץ-חריט, מדריכה מחוזית בתחום המטעים בשה"מ גליל-גולן שהשתתפה בדיון החירום דיווחה, כי מלבד אתגרי המלחמה, עונת החורף האחרונה התאפיינה במיעוט של שעות מנות קור ההכרחיות להתעוררות של העצים הנשירים. "מגמת ההתחממות הגלובלית כבר מורגשת היטב. בחורף האחרון באזורי העמק נרשמה צבירה של 35% מהממוצע הרב שנתי, ובאזורי ההר הגבוהים נרשמה צבירה של כ-80% מהממוצע הרב שנתי של שעות הקור. זו פחיתה של 228 שעות קור בעמק החולה ושל כ-327 שעות קור באזור אלרום מהממוצע הרב שנתי. נרשמו גם אירועי מזג אוויר קיצוניים של ברד עוצמתי שפגע בחלק מהמטעים. למרות כל זאת נצפתה התעוררות טובה במטעים ותנאי החנטה באביב היו נוחים. לכן לא צפוי מחסור בפרי, והיבולים צפויים להיות ממוצעים ואיכותיים."

על פי ארגון מגדלי הפירות בישראל, בענף הפירות בארץ כ-3,500 מגדלים המעבדים כ-856,000 דונם של מטעים (לא כולל הדרים). אלה מניבים כ-950,000 טונות פרי בשנה ומספקים מגוון פרי איכותי לשוקי ישראל וליצוא. ערך התפוקה של ענף הפירות (ללא הדרים) בישראל הוא 7.5 מיליארד שקל, והענף מהווה כ-23% מהתפוקה החקלאית בארץ.

עוד השתתפו בישיבת החירום: מוטי צמיר, יו"ר מועצת ארגון מגדלי הפירות, משה ברוקנטל, מנהל ענף הפירות במועצת הצמחים, עמוס לוין, מנהל תחום חקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו"ר שולחן התפוח במועצת הצמחים, יוני דמרי, מנהל אגף המשק החקלאי בתנועת המושבים, רוני נקר, חשב ענף הפירות במועצת הצמחים, רכזי יישובים, מגדלי פירות ועוד.

 

מימין: ירון בלחסן, יוני דמרי ומוטי צמיר. צילום: ארגון מגדלי הפירות בישראל

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן