מגה מזון
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

תפיסה של אלפי חלזונות בנתב"ג אצל עובדות זרות

11/02/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות בנתב"ג, תפסו בתוך 48 שעות אלפי חלזונות במשקל של כחמישה ק"ג. החלזונות משמשים ככל הנראה למאכל במזרח, והם נתפסו אצל שתי עובדות זרות שחזרו מתאילנד לישראל. החלזונות נתפסו בכליהן האישיים של הנוסעות, ואצל אחת מהן אף נמצאה כמות קטנה של צמחים יבשים. לדברי הנוסעות, החלזונות היו מיועדים לצריכה אישית שלהן. החלזונות והצמחים הוחרמו ועברו להמשך בדיקות במשרד החקלאות.

בבדיקות התגלה, כי מדובר בחילזון של מים מתוקים מסוג Filopaludina שנמצא ברשימת נגעי הסגר של משרד החקלאות. סוג זה שייך למשפחת Viviparidae ונפוץ בדרום אסיה ובעיקר בתאילנד, במיוחד באתרי מים מזוהמים. הוא נחשב לבעל עמידות גבוהה לרמות אמוניה. באזורים אלו החלזונות משמשים למאכל, אך הם מעבירים מחלות בשל היותם פונדקאי של נמטודה, Angiostrongylus cantonensis, הגורמת לדלקת קרום המוח בבני אדם. סוג זה גם גורם נזק רב לצמחי מים ועלול לסכן את החקלאות הישראלית.

תפיסה בסדר גודל כזה עם סוגי החלזונות האלו נחשבת חסרת תקדים ונדירה. בעשרים השנה האחרונות היו תשע תפיסות של ניסיונות הברחה של שישה מינים ותת-מינים מסוג זה בשנים 2006 ו-2005, 2009, 2013 ו-2014, והם הושמדו. התפיסות היו באזורים תל מונד, בתוך משתלה בתוך גידול מים, וכפר סבא, בבריכת נוי של פארק ציבורי. כל התפיסות מוגרו.

מתחילת חודש דצמבר האחרון תפס משרד החקלאות חומרים צמחיים אצל 25 עובדים זרים מכל מיני מקומות למטרות אישיות. דבר זה חושף את ענפי הצומח ואת הסביבה האקולוגית בישראל לחדירת נגעים חדשים. לכך, מסבירים במשרד, עלולות להיות השלכות הרות אסון ובלתי הפיכות לחקלאות ולאיזון האקולוגי.

שלומית ציוני, מנהלת השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות: "משרד החקלאות מברך על חזרתם של העובדים הזרים למדינת ישראל, בפרט בתחום החקלאות. עם זאת קיים חשש כי עובדים אלו יכניסו לארץ צמחים או חלזונות ממקום משכנם, שאינו מוכר לסביבה האקולוגית במדינת ישראל ועלול להסב נזק רב. בשל כך משרד החקלאות מחדד בפני מעסיקים לעובדים הבאים למדינת ישראל, לא להכניס תוצרת חקלאית טרייה למדינה."

 

תפיסת החלזונות בנתב"ג. צילום: משרד החקלאות

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן