מגה מזון
כתבות
מגה מזון פלוס
לעמוד קודם

לאן נעלם הדבש בארה"ב?

מחקר חדש מאוניברסיטת פנסילבניה מגלה מדוע חלה ירידה ביכולת הדבורים ליצור דבש בעשור האחרון

08/02/2024
זמן קריאה: 2.5 דק'

מגדלי הדבורים בארה"ב מוטרדים בשנים האחרונות מירידה בלתי מובנת בתפוקת הדבש. תוצאות מחקר חדש, שפורסם בכתב העת המדעי IOP Sience על ידי חוקרים מאוניברסיטת פן סטייט בפנסילבניה, מלמד על הגרעה סביבתית המשפיעה על מיני דבורים בפרט וחרקים בכלל כאחת הסיבות העומדות מאחורי התופעה.

על פי נתוני שירות המחקר הכלכלי של ארה"ב USDA (ERS), יבול הדבש הממוצע שנבדק בין השנים 2010 ל-2020 היה 26 ק"ג למושבת דבורי דבש לעומת 31 ק"ג בעשור שקדם לכך. זאת על אף שמספר המושבות של דבורי הדבש באותה תקופה עלה במדינה מ-2.49 ל-2.7 מיליון.

מושבות דבורי הדבש ספגו פגיעה קשה בחורפים בשנים האחרונות בארה"ב. הן סבלו מאובדן בתי גידול, בין השאר בגלל משבר האקלים. המשבר מתרחב בקרב דבורים בפרט וחרקים בכלל, וחוקרים מזהירים מפני פגיעה בתפוקת המזון והתדרדרות של המערכות האקולוגיות, אלא אם כן הסוגייה תטופל בדחיפות.

"מגדלי דבורים מעידים שהם אינם רודים את כמות הדבש כפי שהיו רגילים בשנים עברו. זו תופעה שאנו רואים באופן גורף בכמה וכמה מדינות" אומרת ד"ר גבריאלה קווינלן, חוקרת במחלקה לאנטומולוגיה באונ' פן-סטייט והמרכז לחקר מאביקים. צוות המחקר בהובלתה ניתח באמצעות מידע שתועד במשך חמישה עשורים ברחבי ארה"ב, את הגורמים המשפיעים על כמות הפריחה הצומחת בכל מיני אזורים, שהיא גורם מפתח לכמות הדבש המיוצרת על ידי דבורי הדבש, כמות הצוף - מזון הדבורה, אבקה ומים הנאספים מהסביבה הקרובה אליהן, כדי לייצר את הדבש.

המחקר החדש מצא, כי מספר גורמים פוגעים ביכולת של דבורי הדבש ליצור דבש, בכלל זה גידול בשימוש בקוטלי עשבים, הפיכת אדמה שהייתה עשירה בפרחים לאדמות חקלאיות המבוססות על גידול אחד בלבד וירידה בתפוקת הקרקע. גורם מרכזי נוסף, מאז שנות ה-90 המוקדמות, המשפיע על ייצור הדבש, הוא שינויי האקלים - עליית טמפרטורות, דפוסי הגשם המשתנים ואירועי מזג אוויר קיצוניים הזורעים הרס רב בכוורות.

 

 

"הרבה מאוד תלוי במזג האוויר. לא רק שנהיה יותר חם ולח, אלא שישנם יותר ויותר אירועי קיצון שאינם מאפשרים לחזות את מזג האוויר", אומרת ד"ר כריסטינה גרוזינגר, שותפה למחקר ואנטומולוגית באוניברסיטת פן-סטייט, ומוסיפה: "אנו יכולים לנהל את האדמה במונחים של הפחתת חומרי הדברה, אבל בטווח הארוך נצטרך לחשוב אילו סוגי צמחים אפשר לשתול בתנאי האקלים המשתנים."

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש: "בישראל כמות הכוורות לא פחתה ולא נצפתה עדיין פגיעה ממשית בייצור ובכמות הדבש וההאבקה. עם זאת בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם קיימת תופעה של היעלמות דבורים, הנובעת כנראה מאורבניזציה מואצת, מחסור בצוף בעקבות משבר האקלים וגורמים נוספים שנותנים אותותיהם במחסור של מאביקים לגידולים החקלאיים. לפיכך חשוב להרחיב את המחקרים בארץ ובעולם בתחום דבורי הדבש, שהן המָאַבִּיק האולטימטיבי של חלק ניכר מגידולי החקלאות למזון.

"אני מקווה כי תוצאות המחקר הזה ומחקרים נוספים בנושא יביאו למציאת דרכים שיאפשרו להתמודד עם האתגר של שמירה על ענף הדבורים וההאבקה בארץ בעולם. במסגרת הפתרונות שאנו מנסים לתת למשבר המתהווה, אנו פועלים להרחבת שטחי המרעה לדבורים. לשם כך מתקיים פרויקט משותף עם קק"ל, לנטיעה של כ-45 אלף עצים ושיחים צוּפָנִיִים בשנה. הפרויקט השתלב עם אירועי ט"ו בשבט, והנטיעות ממשיכות לאורך השנה, בעיקר סמוך לשטחי חקלאות בעוטף ישראל, בגבולות המדינה, עם דגש באזורים שנפגעו מהלחימה."

 

למאמר שפורסם בכתב העת המדעי IOP Sience

 

 

דבורת הדבש בהאבקה. צילום: יוסף (גו'חה) אנגל

אופי רייך מנכ"ל מועצת הדבש

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן