מגה מזון
כתבות
מגה משפט מזון
לעמוד קודם

בקשה לתביעה ייצוגית: עסקאות כמות מוצגות כ"מבצע"

20/11/2023
זמן קריאה: 1.5 דק'

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד נגד רשת המרכולים ויקטורי בטענה להטעיה צרכנית. בבקשה נטען, כי ויקטורי מנהיגה מדיניות פסולה שבמסגרתה מציגה ומפרסמת ברבים רכישה של מוצרי מעדנייה מן החי (מיני פסטרמות, נקניקים וכו') באצטלה כוזבת של מבצעים מוגבלים בזמן ומכירה מיוחדת מתוקפת למועד סף, על אף שהלכה למעשה מדובר במחירם הרגיל של המוצרים.

לשם כך נעשה שימוש עקבי בתיחום פיקטיבי של העסקה (המצג: בתוקף עד) או תחת כסותם של "מבצעים תקופתיים" (כגון "מבצעי מרס") או שימוש במונחי מכירה מיוחדת. כל זאת שעה שהלכה למעשה מדובר בנוהג של עסקאות כמות קבועות ברשת באופן מתמשך מרבית ימות השנה, ושעה שמדובר במחירן הרגיל של העסקאות במסווה של מבצעים לכאורה מוגבלים בזמן.

בפועל, נטען בבקשה, ויקטורי מוכרת עסקה כמותית מסוימת ב-X ש"ח באופן קבוע ובמחיר רגיל לעסקה הכמותית, ומתארת עסקה זו כעסקה המתוחמת בזמן וכמבצע אטרקטיבי ללקוחותיה באופן המנוגד לדין. מכירת הטובין מסבה לה רווחים נאים, תוך עידוד הצרכן לרכישה מהירה (בשל תיקופי מבצעים כוזבים) של כמויות מזון מן החי הרגיש לקלקול מיקרוביאלי, תוך פגיעה בשיקול האוטונומי של הצרכן באשר ליכולתו להעריך באופן כן את כדאיות העסקה והצורך הממשי בביצועה בעטיה.

המבקש, פורטנוי צפריר תושב חדרה מציין, כי עסקה מן הסוג שבנדון אינה "מכירה מיוחדת" או מבצע המתוקף לסד זמנים מסוים, אלא מדובר בעסקה כמותית מתמשכת, לכן אין להציגה במסגרת מצגי מבצעים (שילוט, תיקוף מועדים והיצגים כוזבים).

המבקש סבור, כי אילו הטובין לא היו מוצגים באצטלה של "מבצע" תחת היצג כוזב הנוגע לתיקוף מועד סף, הצרכן הסובר לטעות כי עקב הזדמנות חד-פעמית או ארעית עליו לרכוש טובין אלו במהרה, שהרי אם לא תאבד לו זכותו, לא היה רוכש את הטובין ותר אחר מבצעים אמיתיים בסניפי ויקטורי ואף ברשתות אחרות, או אף מעדיף את מיני הטובין במתכונת ארוזה מראש המבטיחה שמירה מיטבית על טריות המוצר.

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן