מגה מזון
כתבות
מגה משפט מזון
לעמוד קודם

תביעה ייצוגית נגד ויקטורי

24/01/2023
זמן קריאה: 2 דק'

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד נגד רשת המרכולים ויקטורי בטענה להפרת הוראות חוק הגנת הצרכן והנחיות הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, בקשר לאי הצגת המחיר הכולל במסגרת ביצוע עסקאות בשירות האונליין, באופן המטעה צרכנים.

בבקשה נאמר, כי חוק הגנת הצרכן מחיל על עוסקים חובה שאין להתנות עליה להציג לצרכן את המחיר הכולל של המוצר, דהיינו המחיר הסופי הכולל את כל התשלומים הנלווים למוצר אשר אי אפשר לוותר עליהם במסגרת העסקה. דברים דומים עולים מהנחיית הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, שפורסמה ספציפית לגבי עסקאות מכר מרחוק.

כל זאת כדי למנוע את הטעיית הצרכן בידי עוסקים, כך שיוכל לדעת את המחיר הכולל והסופי של סל המוצרים שבכוונתו לרכוש (גם במהלך הליך ביצוע הרכישה), וזאת באופן פשוט וזמין, ובלי לבצע חישובים או פעולות כלשהן.

את הבקשה הגישה שירי אברהמי, תושבת רמת השרון, שלטענתה ויקטורי מפרה את הדין ומתעלמת לחלוטין מן החובות החלות עליה, מן היום הראשון שבו עלו שירותי האונליין שלה לרשת. כך, למרות שרכישה מוויקטורי אונליין מחייבת את הצרכנים לשלם דמי משלוח או דמי איסוף עצמי, המחיר הכולל המוצג לצרכנים במהלך הרכישה (במסגרת ה"מחשבון" שמלווה את הרכישה), אינו כולל את דמי המשלוח או את דמי האיסוף העצמי.

לטענת המבקשת, דמי המשלוח או דמי האיסוף העצמי אינם מוצגים לצרכן גם בעמוד הבית של האתר של ויקטורי, אינם מוצגים לצרכן בלשונית "משלוח" בתחתית כל עמוד באתר, בעמודי המוצרים הספציפים, בפרסומות של ויקטורי באמצעי התקשורת ואף אינם מוצגים סמוך למועדי האיסוף העצמי או המשלוח העתידיים האפשריים, המוצגים ללקוחות עם כניסתם לאתר האינטרנט של ויקטורי.

למעשה, מדגישה המבקשת, דמי המשלוח או דמי האיסוף העצמי מתווספים למחיר הכולל רק בעת הגעת הצרכן לקופה הווירטואלית, כאשר הוא נדרש לבצע את התשלום.

המבקשת סבורה, כי התנהלותה של ויקטורי באי הצגת המחיר הכולל והסופי, באופן הסותר את הוראות הדין, נובעת מהאינטרס הברור שלה, שהלקוחות יסברו בשלב ביצוע הרכישה ובחירת המוצרים, כי מחיר הרכישה כולה נמוך יותר מן המחיר בפועל. הדבר ישפיע עליהם לרכוש בסכומי כסף גבוהים יותר. כאשר יתחוור להם בסוף הרכישה שלסכום הסופי יש מחיר נלווה, הם יסכימו לשלמו.

מלבד פיצוי לקוחות ויקטורי בשירות האונליין שנגבו מהם דמי משלוח או דמי איסוף עצמי שלא כדין או לקוחות שנסוגו מהעסקה בשל גילוי הטעייתם על ידה, בית המשפט מתבקש לחייב את ויקטורי לפרסם באופן בולט בדף הראשי באתר האונליין שלה את מחירי דמי המשלוח ודמי האיסוף העצמי, ולהציג מחירים אלה לאורך תהליך הרכישה, וכן במחשבון "סל הקניות" בעמודי המוצרים, בעמוד סיכום ההזמנה וכדומה.

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
למידע
כותרת
תוכן
close
Shopping Cart
Your cart is empty