מגה תעשיות
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

נחתם צו ההרחבה להעלאת דמי ההבראה במשק

14/09/2023
זמן קריאה: 3 דק'

במעמד יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי, חתם שר העבודה יואב בן-צור על צו הרחבה להעלאת תעריף דמי ההבראה במגזר הפרטי מ-378 ל-418 שקל ליום. בכך מקבל תוקף חוקי ההסכם שהובילה ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי בגיבוי שר העבודה, והמהלך ישפיע ישירות על כשלושה מיליון עובדים.

ההעלאה עשויה להגיע למאות שקלים בשנה שישולמו רטרואקטיבית לעובדים כבר בגין דמי ההבראה של שנת 2023. באותו המעמד חתם השר גם על צו הרחבה בנוגע לפיצוי העובדים שנעדרו ממקום עבודתם בעקבות מבצע "עלות השחר" בשנה שעברה.

יודגש כי קצובת דמי ההבראה משולמת לרוב בחודשים יולי או אוגוסט, אולם גם אלה שקיבלו כבר את דמי ההבראה לשנת 2023 ייהנו מתשלום ההפרש שבין התעריף הישן לתעריף המעודכן. יוזכר כי תעריף דמי ההבראה עודכן אחרי שנים של תקופת הקפאה ושחיקה הודות לשיתוף פעולה והסכמות שנחתמו מוקדם יותר השנה בין ההסתדרות לנשיאות המגזר העסקי. כעת, כאמור, חתם שר העבודה בן-צור על צו ההרחבה שבעקבותיו יחולו ההסכמות על כלל העובדים והמעסיקים.

שר העבודה יואב בן-צור: "מיום כניסתי לתפקיד, הייתה זו המשימה הראשונה שעמדה לנגד עיניי, חתימת צו הרחבה בהסכם קיבוצי שבין ההסתדרות ונציגי המעסיקים כדי להגדיל את דמי ההבראה לציבור העובדים בישראל. צו הרחבה לשנת 2023 ייתן מענה לכלל העובדים במגזר הפרטי, כולל העובדים לפי שכר שעתי, מדובר בבשורה של ממש עבור כשלושה מיליון עובדים במשק שיושפעו לטובה מעדכון התעריף, נמשיך לפעול לחיזוק מעמדם של העובדים במשק״.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "הבשורה שיוצאת מכאן היום למיליוני עובדות ועובדים במדינת ישראל היא שבאמצעות הידברות אפשר להגיע להסכמות. ההטבה הזאת בדמות העלאת דמי ההבראה תורגש בכיס של כל אזרח ואזרח, והיא משמעותית מאוד בימים של אינפלציה ויוקר מחיה. ההסתדרות תמשיך לפעול למען ציבור העובדים, בין היתר באמצעות צווי הרחבה, שזו הדרך לדאוג גם לאלה שאינם מאוגדים. חיזוק העובדים הוא גם חיזוק למעסיקים, וביחד זה ביטוי לכוחו של המשק הישראלי".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי: "אני מברך את שר העבודה יואב בן-צור על חתימתו של צו ההרחבה העוסק בעדכון תשלום דמי ההבראה במגזר הפרטי. בשל העובדה שלא הורחבו ההסכמים הקיבוצים, שנחתמו בין ההסתדרות החדשה לבין נשיאות המגזר העסקי, נוצר כאוס במארג יחסי העבודה. היום, אנו שמים לכך סוף, ומובילים את המשק ליציבות והוודאות שהוא זקוק לו כל כך".

 

צילום: דוברות ההסתדרות

 

צו ההרחבה השני שכאמור חתם עליו שר העבודה הוא בנוגע להסכם בין ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי בנוגע להסדרת תשלום שכר לעובדות ולעובדים המתגוררים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה ואשר נעדרו מעבודתם בעקבות מבצע "עלות השחר" - מבצע של צה"ל ברצועת עזה שהתקיים באוגוסט שעבר.

בהתאם לקבוע בתקנות מס רכוש וקרן פיצויים, הוחלט כי תשלום השכר יינתן לעובדים שנעדרו ממקום עבודתם עקב הוראות פיקוד העורף או בגלל הצורך להשגיח על ילדיהם עקב סגירת מוסדות החינוך לאור ההגבלות שהוטלו. אלה תנאי הזכאות שהוגדרו במנגנון הפיצוי שזכו היום כאמור לצו הרחבה.

שר העבודה יואב בן-צור: ״למעלה משני עשורים עומדים תושבי העוטף בגבורה אזרחית בחזית מול הטרור מעזה ומתמודדים מול אתגרים ביטחוניים וכלכליים. היום עשינו עמם צדק וחתמנו על צו הרחבה למבצע 'עלות השחר' כדי לתת לעובדים ולמעסיקים את הפיצוי המגיע להם. משרד העבודה בראשותי ימשיך לחזק את החוסן הלאומי לתושבי העוטף ויפעל ללא לאות למען זכויותיהם. אנחנו מצדיעים לכם״.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הוסיף: "בדומה להסכמים שגיבשנו לאחר מבצעים קודמים, דאגנו גם הפעם לעובדים ששגרת יומם ועבודתם נפגעה בעקבות מבצע 'עלות השחר'. אני מודה לשותפיי ליצירת ההסכם שעליו חתמנו לפני מספר חודשים, וכמובן לשר שראה לנכון להרחיב את ההסכם זה בצו הרחבה. ההסתדרות תמשיך לפעול להגנת זכויות העובדים בשגרה ובחירום".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי: "הרחבתו של צו זה, היא בהמשך לתקנות שהעבירה ממשלת ישראל בעניין שיפוי מעסיקים, בשל המצב הביטחוני והחלטות הממשלה מאותה תקופה אשר פגעו בשגרת יומם של מעסיקים רבים".

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן