מגה תעשיות
כתבות
מגה משפט תעשיות
לעמוד קודם

עובדת מעדה כאשר הוציאה מסמכים מרכבה

01/04/2024
זמן קריאה: 2 דק'

עובדת בחברת התיירות איסתא הוכרה לאחרונה כנפגעת עבודה בפסק דין שהתקבל בבית הדין לעבודה האזורי בבאר שבע. פסק הדין התקבל בערעור על החלטות המוסד לביטוח לאומי (המל"ל). על פי התביעה לבית הדין לעבודה, שהוגשה באמצעות עורכת הדין טל יגור, העובדת נפצעה בעת שהוציאה מסמכים מרכבה כדי לעבוד עליהם מהבית, כפי שנהגה מתוקף תפקידה לאורך שנים. בהחלטת המל"ל לדחות את תביעתה נטען שהתובעת לא הייתה עובדת בחברה בזמן התאונה.

לדברי עו"ד יגור, העובדת החלה לעבוד באיסתא בשנת 2003, ונהגה לעבוד מהבית בקביעות. הנפילה התרחשה בחודש יוני 2019. ביום התאונה יצאה העובדת בשעת בוקר מוקדמת אל רכבה כדי להוציא ממנו מסמכים של קבוצות שהיו באחריותה. משפנתה בחזרה לביתה כשידיה עמוסות קלסרים, היא מעדה והוטחה בעוצמה רבה במדרכה. שכנים ששמעו את זעקותיה הזמינו אמבולנס, והיא הובהלה למרכז הרפואי סורוקה, שם אובחן כי היא סובלת משבר בשוק. בעקבות פציעתה היא אושפזה ונותחה.

העובדת הגישה תביעה למוסד לביטוח הלאומי ודרשה להכיר בה כנפגעת עבודה. תביעה זו כאמור נדחתה. לטענת המל"ל, בחודש שקדם לתאונה נעשה לעובדת גמר חשבון וסיום העסקה סופי באיסתא, לאחר שהעובדת ביקשה להתפטר. לשיטת המל"ל, במועד התאונה העובדת לא הייתה רשומה כעצמאית ולא כשכירה משום שסיימה את העסקתה בחברה. על כן אין להכיר בה כנפגעת עבודה.

העובדת פנתה לעורכת הדין יגור, אשר הגישה בשמה ערעור על החלטת המל"ל לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. על פי הנטען בתביעה, העובדת לא התפטרה ולא פוטרה אלא עברה לעבוד בסניף אחר של החברה, על רקע יחסים עכורים בינה לבין הממונה עליה.

השופט יוסף יוספי, שעמד בראש הרכב בית הדין, קבע בפסק דינו, כי הראיות שהוגשו לו איששו את עמדת העובדת. בין הראיות, ציין השופט יוספי, הודעות וואטסאפ ודוא"ל שהתובעת שלחה בזמן אמת לעמיתיה בעבודה, שאיששו את גרסתה.

גם מנהל הסניף שקלט אותה לעבודה הובא לעדות, ואישר שהעובדת אכן עברה סניף. מנהלת מחלקת השכר בחברה אישרה שלמרות שנעשה לעובדת גמר חשבון בחודש מאי 2019, היא המשיכה לעבוד בחברה, לא נמסרה לה הודעת פיטורים, ורק שבוע לאחר התאונה מילא המעסיק את טפסי הפרישה לכאורה.

נציגי המל"ל טענו בדיון, כי העובדת לא דיווחה על התאונה סמוך להתרחשותה, ועל כן היא אינה זכאית להכרה. על אף זאת נקבע בפסק הדין, כי בעלה של העובדת דיווח על התאונה למחלקת משאבי אנוש בחברה, שכן מצבה של אשתו, שסבלה מפציעה ועברה ניתוח, לא אפשר לה לעשות זאת בעצמה.

השופט יוספי סיכם את פסק דינו: "מכל התמונה שנפרשה בפני בית הדין עולה באופן ברור, כי התובעת הייתה עובדת מן המניין בחברת איסתא עובר לפגיעתה, במהלכה וגם לאחריה." הוא דחה את גרסת המוסד לביטוח לאומי, שלפיה יחסי העבודה הסתיימו לפני התאונה, ופסק לטובת העובדת הוצאות שכ"ט עו"ד בסך 5,000 שקלים.

עו"ד טל יגור www.yagurtal.com עוסקת במימוש זכויות מול משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי, בתביעות נזקי גוף בעקבות תאונות דרכים ותאונות עבודה, בתביעות סיעוד, ברשלנות רפואית, בחבות וביטוח, ומייצגת מבוטחים מול חברות הביטוח.

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן