מגה תעשיות
חדשות
חדשות מקומיות
לעמוד קודם

האגודות השיתופיות עוברות לעידן הדיגיטלי

01/04/2024
זמן קריאה: 1.5 דק'

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת, חתם על תקנות המתאימות את עבודת האגודות לעולם חדשני, דיגיטלי ומונגש. בישראל למעלה מ-4,500 אגודות שיתופיות, התיישבותיות וכלכליות, בהן גם למעלה מ-90 ישובים וגופים כלכליים הפועלים באזורי העוטף וקו העימות. מעתה, יוכלו גם הם/ן להשתתף בהליכים משמעותיים בניהול האגודות באמצעות הצבעות דיגיטליות וניהול מרחוק.

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת: "אנחנו מנהלים פעילות שגרה, הפוגשת בימים אלו גם אתגרים ששעת החירום מחייבת ביצירת פתרונות עבורם. המעבר המתחייב של האגודות השיתופיות לפעול בהתאם לשוק העסקי באופן דיגיטלי, מתקדם ונגיש, ייתן גם מענה לעסקים וישובים רבים אשר ה-7.10 פגע בפעילותם והם מחויבים בהליך קבלת החלטות והמשך פעילות כלכלית, שיתאפשרו כעת באופן קל, כלכלי ואפקטיבי".

אגודה שיתופית היא תאגיד דמוקרטי, וחלק ניכר מהחלטותיה מתקבלות באספה הכללית של החברים. אגודות מקיימות הצבעות גלויות או חשאיות, ואלה מתקיימות באמצעים פיזיים. במתכונת זו קיים פוטנציאל לקשיים לא מבוטלים, שונים, כמו נגישות, חשאיות ואנונימיות, יעילות ושקיפות בסיכום התוצאות ועוד.

גופים רבים עברו בשנים האחרונות להצבעה במתכונת דיגיטלית, מתוך הכרה ביתרונותיה הרבים. כעת, התקנות עליהן חתם שר הכלכלה והתעשייה, מסדירות את השימוש בכלי הזה באופן רחב, זאת, במטרה להתאים את המודל הכלכלי של אגודה שיתופית לעידן הדיגיטלי המודרני, ולהנגיש אותו לעולמות תוכן חדשים, כמו עולמות פיננסיים ואחרים.

היתרונות שבהצבעה האלקטרונית מתחדדים, למרבה הצער, בעקבות מלחמת חרבות ברזל ומצב החירום שבעקבותיה, אשר הביא לכך שתושבים של עשרות יישובים, המאוגדים כאגודות שיתופיות, פונו ממקומם, אחרים גויסו למילואים ורבים לא שבו לביתם. בין ישובים אלו, ניתן למנות את בארי, אורים, נירים, גבולות, כיסופים, רעים יכיני, נתיב העשרה בדרום ומרגליות, זרעית, שתולה, רמות נפתלי, יראון, מנרה ועוד רבות, בצפון הארץ. חברי אגודות אלו, עד כה, לא היו נגישים להצבעות פיזיות. לפיכך ההצבעה הדיגיטלית תאפשר להם להשתתף בקבלת ההחלטות המכריעות הניצבות בפניהם והמשיך את הפעילות הכלכלית והניהולית החשובה של האגודה.

עו"ד טלי ארפי כהן, רשמת האגודות השיתופיות: "אנו רואים חשיבות רבה במתן כלי מודרני לאגודות השיתופיות, כדי להרחיב את נוכחותן בעולם העסקים המודרניים, וכדי להקל ככל הניתן על התנהלותן השוטפת בכלל, ובתקופת חירום זו בפרט".

 

תגובות
הוספת תגובה
הוספת תגובה
 
כותרת
תוכן